İstanbul | Adalar’ın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri

2047

Cennet kıvamındaki Adalar gezinizde size rehber olması için hazırlanmıştır bu liste. Listenin içerisine çok bilinen bazı mekanların yanında gidilmesi ihmal edilen güzellikleri de yerleştirdim.

Daha fazlası: Adalar’ın en iyi otelleri için tıklayın.

Yaz aylarında çıfıt çarşısı gibi kalabalık, kış aylarında ise tenha ve kedi istilasındadır Büyükada. Havalar güzelleşince klasikleşmiştir artık liselilerin, üniversitelilerin ve kalabalık grupların Adalar gezileri.

Istanbul’un yoğun trafiğinden kaçmak isterseniz de birebir çünkü Adalar’da motorlu taşıtlara izin yok!

1Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Dünyaca ünlü Türk yazar, Sait Faik Abasıyanık’ın eskiden yaşadığı mekan 1959 yılında tekrardan bir müze gibi tasarlanarak, yazarın vasiyeti doğrultusunda, ücretsiz olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Detaylı bilgi için tıklayın.

2Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Ünlü Türk roman yazarının harika evini görmeden geçmeyin derim. Bir müzesi yok ama 3 katlı evin pempe pervazlı dış cephesi bile görülmeye değer.

Detaylı bilgi için tıklayın.

3Rum Yetimhanesi

1898 yılında kumarhane olması tasarlanarak yapılan ahşap bina Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın ise ikinci en büyük ahşap binasıdır. 1903 yılında Rum Yetimhanesi olarak kullanıma açılan bina 1964 yılında kapanmış ve çürümeye terkedilmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayın.

4Aya Yorgi Kilisesi

Büyükada’ya geldik mi tepesine çıkmadan geçemediğimiz Aziz Yorgi Manastırı 1751 yılında yapılmış. Kilisesi ise 1905 yılında inşaa edilip 1909 yılında açılmış.

Detaylı bilgi için tıklayın.

5Adalar Müzesi Çınar Müze Alanı

Ada sakinlerinin bağışları ile ortaya çıkan Adalar Vakfı’nın kültür işletmesi olan Adaevi, Temmuz 2010’da Adalar Müzesi Çınar Müze Alanı olarak 3 aylık bir çalışmanın ardından ortaya çıkmış.

Detaylı bilgi için tıklayın.