Retro Kafalarda İstanbul Müzeleri

2454

Bu müzeler bizi ilkokulda gezdirdikleri Topkapı Sarayı’na benzemiyor. Durduk yere de gitmezsiniz muhtemelen. Ama gidin görün: çocuklarınızı, arkadaşlarınızı alın da öyle görün hatta.

Daha fazlası: Avrupa Yakası’nda mutlaka görmeniz gereken 5 tarihi ve turistik yer için tıklayın.

1Türvak Sinema-Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı

Düşünün ki vintage addedebileceğiniz bir Türkiye’de yaşamış sinema ve tiyatrocuların sahne arkası fotoğraflarındaaan taa oynadıkları sinemaların biletlerine, 70li yılların stüdyo monitörlerine, her bir ekipmanlara kadar burada var. Retro kafalar için ilham verici!

Detaylı bilgi için tıklayın.

2İstanbul Oyuncak Müzesi

Şimdi şöyle: Sunay Akın, yıllarca antika oyuncak toplamış, toplamış, toplamıışş… öyle işte…onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine 🙂 bir oyuncak müzesi açmaya karar vermiş. 1817’den kalma Fransa’da yapılan bir oyuncak keman, müzedeki en eski şeymiş.

Ya, aslında ne var ne yok çok da önemli değil – her yer oyuncak çünkü! O-YUN-CAK!! (biz biliyoruz gizliden gizliye ne kadar çok gitmek istediğinizi, şşşt ?

Detaylı bilgi için tıklayın.

3Masumiyet Müzesi

O kadar çok konuştular, o kadar çok oralara buralara tabela koydular ki “Ne var lan orda?” diye gidesi geliyor insanın.

Detaylı bilgi için tıklayın.

4İstanbul Kadın Müzesi

Neeeee? İstanbul’da Kadın Müzesi mi varmışşş? 2672 yıllık kadın tarihine Türkiye’den bakıyorlarmış. İstanbul’un sanat ve kültür yaşamında bir “ilk” gerçekleştirmiş kadınların biyografilerine odaklı bir kalıcı sergileri varmış. İstanbul kadın belleği kapsamına giren her konuda da geçici sergileri oluyormuş mışmış… E, iyiymişş!

Detaylı bilgi için tıklayın.

5Hava Kuvvetleri Müzesi

Yeşilköy’de Havaalanı Yakınlarında. Uçaklar, jetler, savaş şeyleri… biniyorsunuz, vınn-rrrn yapa yapa pilotçuluk oynuyorsunuz.

Detaylı bilgi için tıklayın.

6Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Nerede olduğu ve ne kadar büyük olduğu hiç önemli değil! Evet, evet, evveet!!!

Detaylı bilgi için tıklayın.

7Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi

Yıllarca anlattılar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi diye. “Deliler çıkar seni gecenin bir vakti bulurlar!” diye diye. Uyuyamazdı çocuklar valla gece yatakta orayı düşünüp. Ne varmış ki lan orda?

Detaylı bilgi için tıklayın.

8Jurassic Land

Bayrampaşa Forum İstanbul’un içindeymiş. Dinazorlar falan. Eğlenceli olabilir aslında.

Detaylı bilgi için tıklayın.