İstanbul | Baylan Pastanesi neden çürümeye terkedildi?

7534

Kadıköy Baylan’a ara sıra gelip gidiyorsanız farketmemişsinizdir bile: o kadar doğal, o kadar yavaş çürüyor ki… alışıyor gözünüz. İnsanın aklına “neden” diye sormak bile gelmiyor.

Kup Griye siparişi verirken menüye bakmadığınızdan farketmemiş olabilirsiniz Comic Sans’la yazılmış menüde halen 1992’de kapatılmış Karaköy şubesinden bahsedildiğini. Neticede eski pastahane: mekan eski, sahibi yaşlı. Olur böyle şeyler deyip fazla durmazsınız ki üstünde. Garsona sorsanız “Doğru,” der “nostaljiktir menümüz.”

Kırmızıyla işaretlenmiş yerde şöyle yazıyor: ""
Menünün tepesinde “Lüks Pastahane Tarifesi” diye belirtilmiş. Kırmızıyla işaretlenmiş yerde şöyle yazıyor: “1953’te Karaköy şubesi, günümüzdeki yerine taşındı. Kadıköy’e de bir şubesi açıldı. (1961)”

Eski: yani bakımsız, köhne, eskimiş

Masadan kafanızı kaldırırsanız yenilenmiş sandalyeler dikkatinizi çekebilir belki. “İyi olmuş, çok eskimişlerdi zaten” diye düşünürsünüz. Gözünüze çok tanıdık gelir o sandalyeler ama çıkartamazsınız nerede görmüş olabileceğinizi. Bahçedeki şelale de ne zamandır çalışmıyor, farketmediniz mi? Bozuk çünkü.

Arkadaki şelale bozuk. Masa ve sandalyeler de Kahve Dünyasının stoklarından temin edilmiş.
Arkadaki şelale bozuk. Masa ve sandalyeler de Kahve Dünyası’nın stoklarından temin edilmiş.

Bahçeye açılan kapının üstünde sökülmüş kırmızı bir şerit, ortasında seloteyple yapıştırılmış bir A4 çıktısı: menüdeki en meşhur ürün olan Kup Griye’nin resmi. Yanındaki servis masalarının dekorasyonla ilgisi yok, muhtemelen bir yerden buluşturulmuş. Önünde kasa kasa su şişeleri. İçeride en az 50 yıllık sandalyeler. Yanlış anlaşılmasın, eski görünümlü değil – basbayağı eski. Bakımsız, köhne, eskimiş.

Servis masası? Ortalıkta su kasaları? Eskimiş sandalyeler? Canımız ciğerimiz Baylanımıza yakışmıyor.
Servis masası? Ortalıkta su kasaları? Eskimiş sandalyeler? Canımız ciğerimiz Baylan’ımıza yakışmıyor.
Bu nedir bu??
Bu kapının hali nedir?!?

Milyar dolarlık bir firmanın elinde

Halbuki 2009’da Altınmarka, Baylan Pastanesi’ni satın aldığında Kadıköy şubesini restore edeceğini duyurmuştu. Altınmarka ismini bilmeyenler için kısa bir özet geçelim: dünyanın en meşhur çikolata markalarına endüstriyel çikolata üreten “dünyanın en büyük ikinci endüstriyel çikolata üreticisi” firma. Altınmarka’nın sahibi olan Altınkılıç ailesi aynı zamanda Kahve Dünyası zincirlerinin de sahibi.

Baylan Pastanesi’nin 2. kuşak temsilcisi, meşhur “Kup Griye” ve diğer lezzetlerin yaratıcısı Harry Lenas, bugün 85 yaşında. Çocuğu olmadığı için kendi deyimiyle “bayrak yarışını” devralmak üzere Altınkılıç ailesine devrettiği pastanenin 2010’da açılan Bebek şubesinde geçiriyor vaktinin çoğunu.

Bebek şubesi pırıl pırıl. Son derece şık bir mekan, terasta denize sıfır masalar, yenilenmiş kurumsal kimlik ve kalabalık bir servis ekibi… yalnız bütün albenisine rağmen bu şube de pek kar etmiyor sanki. Yüz yıllık nostaljik bir pastaneyi restorana çevirip balık servis etmeyi başka türlü nasıl açıklayabilirsiniz ki?

Baylan'ın eski halinin şıklığına bakar mısınız? Kaynak: listelist.com
Baylan’ın eski halinin şıklığına bakar mısınız? Kaynak: listelist.com

Satışı bir PR kampanyası mıydı?

Görünen o ki Altınkılıç ailesi, Baylan’ı satın aldığında mekanı kapanmaktan kurtarmış olmakla yetiniyor. İstanbul’un turistik değerleri arasında rahatlıkla gösterebileceğiniz bu tarihi mekanı ayağa kaldırmak isteselerdi Karaköy veya İstiklal şubesini yeniden açmayı tercih ederlerdi diye düşünüyorum. Keza Bebek’te bir balık restoranı açmak isteselerdi de “Mahmut” adında herhangi bir mekan açabilirlerdi fikrindeyim. Bunun için Baylan’ı satın almaya ihtiyaçları yoktu ki.

Kadıköy Baylan Pastanesi’ne bu derece atıl bırakılmış olmak yakışmıyor. Eskiyen sandalyelerinin yerini Kahve Dünyası’nın stoklarındaki sandalyelerin almış olması düşündürtüyor. 1950’lerde edebiyatçıların uğrak yeri olan pastanenin, bugün eskaza Kup Griye servisi yapmıyor olsa bir tane müşterisinin olmayacağını bilmek yürek burkuyor.

Ve Altınkılıç ailesi yanıtlamadıkça cevabını öğrenemeyeceğimiz o soru:

Baylan Pastaneleri neden çürümeye terkedildi?

Görünen o ki, Kup Griye olmasa Baylana gitmeyeceğiz.
Görünen o ki, Kup Griye de olmasa Baylan’a gitmeyeceğiz bile.