Marmaris | Grand Yazıcı Mares’in Arap kostümlü, tüfekli animasyon şovu bu sefer güldürmedi

3123

Marmaris İçmeler’de bulunan beş yıldızlı Grand Yazıcı Mares Hotel’in yaz boyunca yaptığı havuzbaşı şovunu gerçek sanan bazı misafirler, İngiliz bulvar gazetesi “The Sun”a röportaj verdi. Yabancı medyada çok sert eleştirilen otelin başına gelenler, terörle ilişkilendirilebilecek en ufak şakanın bile ne kadar ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor.

Herhangi bir havaalanında “terörist” “bomba” “saldırı” gibi kelimeleri güvenliklerin yanında şaka yollu olarak kullanmayı dene(me)yin. Kullanamazsınız. En başta İngiltere, Amerika gibi çok ciddi terör saldırısına uğramış bazı ülkelerin havaalanlarında uçaktan indirilmenize ve/ya nezarete atılmanıza ve/ya polis tarafından sorguya çekilmenize sebep olur.

Marmaris İçmeler'de bulunan 5 yıldızlı Grand Yazıcı Maris Hotel. Kaynak: mirror.co.uk
Marmaris İçmeler’de bulunan 5 yıldızlı Grand Yazıcı Maris Hotel. Kaynak: mirror.co.uk

Ve “terör” de tam olarak budur zaten. Ortada hiçbir tehlike unsuru olmasa bile insanların korkması, örneğin kalabalık yerlere gitmekten çekinmesidir. Basit bir animasyon şovunun insanın ödünü koparmasıdır. Bütün yaz boyunca hepimizin aklına gelip de dilini ısırdığı “ya turistik bir yerde bomba patlarsa” düşüncesinin tüylerini diken diken etmesidir.

Hollywood temalı bir havuzbaşı animasyonu

Grand Yazıcı Maris Hotel'in açıklamasına göre Rambo kostümlü animatör misafirleri havalı tüfek parkuruna davet ediyor.
Grand Yazıcı Maris Hotel’in açıklamasına göre Rambo kostümlü animatör misafirleri havalı tüfek parkuruna davet ediyor.

Grand Yazıcı Hotel Mares yönetiminin açıklamasına göre her sabah ve her öğleden sonra rutin olarak gerçekleşen havuzbaşı animasyonunun 5 Ağustos günü teması Hollywood. Bu şovda Rambo, Örümcek Adam, kızılderili, uzakdoğulu kıyafetleri giyen animatörler misafirlerin dikkatini çekerek onları otelde yapılan çeşitli aktivitelere davet ediyorlar.

Derken Arap şeyhi giyimli bir animatör, elinde “benzin” yazılı bir bidonu Jason Phythian isimli misafirin üstüne döküp elindeki çakmağı da yakınca panikleyen turist, İngiltere’ye döndüğünde yaşadıklarını “The Sun” isimli bulvar gazetesine anlatıyor ve dananın kuyruğu kopuyor.

The Telegraph‘tan BBC‘ye, New York Daily News‘den The Independent‘a (sadece benim gördüğüm) en az 10 kadar haber sayfasında (disgusting) “iğrenç” ve (sick) “hastalıklı” olarak tasvir edilen şov ve otel çalışanları sosyal medyada da büyük tepki alıyor. Bu olayın Tunus’ta gerçekleşen çok sayıda İngiliz vatandaşının hayatını kaybettiği terörist saldırıdan sadece 6 hafta sonra gerçekleştiğini de belirtmek lazım.

Herşey, İngiliz turist Jason Phythian'ın The Sun Gazetesine verdiği röportajla başladı.
Herşey, İngiliz turist Jason Phythian’ın The Sun Gazetesine verdiği röportajla başladı. Kaynak: hurriyet.com.tr

Yasal süreç başlatıldı

Telefonla görüştüğüm Grand Yazıcı Mares Hotel yetkilisi sözkonusu misafirin olaydan sonra 5 gün daha otelde konakladığını ve bu süre içinde hiçbir yetkiliye şikayette bulunmadığını belirtiyor. Olay sırasında bir panik ortamı olmadığını, herkesin bunun bir şov olduğunun farkında olduğunu ve hatta Phythian ailesinin bile korkmayıp gülerek şovu izlediğine dair görgü tanıkları olduğunu anlatıyor.

Otelin bugün yayınladığı basın açıklamasında ise olayların çarpıtıldığı, haberin özensizce hazırlandığı ve otel hakkında karalama kampanyası yürütenlerle ilgili hukuki sürecin başlatıldığı belirtiliyor.

Otelin açıklamasına göre o gün pek çok animatör havuzbaşında her zamanki şovunu yapıyor, misafirleri otelin etkinliklerine davet ediyorlardı.
Otelin açıklamasına göre o gün animasyon ekibi her zamanki havuzbaşı şovlarını yapıyordu ve panikleyen kimse olmamıştı.

“Benzin” yazan bidonu birisinin üstüne döküp ateşe verir gibi yapmak

Maalesef bir çığ düştüğünde, o çığı başlatan kartopunun önemi kalmaz. Olayların geldiği şu noktada: Jason Phythian yalan mı söylüyor? The Sun gerçekten özensiz gazetecilik mi yaptı? Koca otelde koca sezon boyunca bu şovdan korkan sadece 1 kişi mi oldu? Başka otellerde de benzer animasyonlar yapılmıyor mu?

Bu soruların hepsi önemsiz.

Tunus'ta bir tatil köyünde plajda güneşlenenlere ateş açan ve daha sonra polis tarafından vurularak öldürülen 23 yaşındaki IŞİD'li Seifeddine Rezgui.
Tunus’ta bir tatil köyünde plajda güneşlenenlere ateş açan ve daha sonra polis tarafından vurularak öldürülen 23 yaşındaki IŞİD’li Seifeddine Rezgui.

Burada en çok dikkati çeken, sosyal medyada ve okuduğum haberlerin yorum bölümlerinde tekrar tekrar yapılan eleştiri: masum insanların öldürülmesinin bir şaka ve/ya şov malzemesi olarak kullanılmaması gerektiği.

The Sun gazetesi olayı aşağıdaki kapak manşetinden verdi: "Otel çalışanlarının İngilizlere hastalıklı 'IŞİD Saldırısı' // Otel havuzunda silahlı şaka"
The Sun gazetesi olayı aşağıdaki kapak manşetinden verdi: “Otel çalışanlarının İngilizlere hastalıklı ‘IŞİD Saldırısı’ // Otel havuzunda silahlı şaka”

Grand Yazıcı Mares Hotel’in böyle bir niyeti yoktu belli ki. Ama turizm sektöründe bir kurumun yaptığı tek bir hata bütün ülkeye maledilebiliyor. Ve insanların eğlenmek için geldiği tatil köylerinde şov için bile olsa birisine saldırmaya teşebbüs eder gibi davranmak veya elinde silahla dolaşmak artık kimseye komik gelmiyor.

Anlaşılan bundan böyle çok daha dikkatlı olmamız, kimsenin olayları kenarından köşesinden bile yanlış yorumlamasına müsaade etmememiz gereken bir döneme giriyoruz.


 

Haberin detayları için Türkçe kaynaklar: sozcu.com.tr, hurriyet.com.tr, t24.com.tr, sputniknews.com