Alaçatı, Çeşme | 2015 yazının en iyi YE-Dİ restoranı

1910

Sizin için YE-Dİ’m, sizin için yazdım! İşte Alaçatı, Çeşme’de 2015’in en iyi YE-Di restoranı!

7Mitu Alavya 

Varsa bi yanak alırım dedim, @alavyahotel Mitu Restoran’ın çılgın şefi @muratcakiroglu.tr EF-SA-NE dana yanağı önüne koyuverdi!

Murat şefim bu yanakları seçerek ve tam 210 km uzaklıktan alıp getiriyor, Josper tavada mühürlüyor, sonra şoklama yapıyor, fırın 300 derecedeyken -40’a indiriliyor, 3 cl tavuk suyu ile vakumluyor, 44 saat 70 derecede kaynatıyor, sonucunda 500 gr yanak 180 gr löp yanak et veriyor, demiglass ve teriyaki sos ile servis ediliyor, bunca uğraştan sonra @eraykilic bunu YE-Dİ dakikada Yİ-YOR!

6Roka Bahçe 

Herkes tatilden dönerken ben önce; haftaya Bodrum’a sonra yine Alaçatı’ya kaçarım (sonrasını henüz yazmak istemedim)?Ne demişler herkes gider Mersin’e @eraykilic gider tersine??

Alaçatı @rokaperabahce mezeleriniz beni özledi mi? Ben sizi çok özledim de, tereyağlı Boşnak köfteniz burnumda tütüyor @rokaperabahce ??✈️?Denemeyen çok şey kaybeder, hala Alaçatı’da iseniz @rokaperabahce şiddetle tavsiye???

5Kapari Bahçe 

Alaçatı Hacımemiş’in Bebeği; çünkü buralar hakikaten harabeyken açılan ilk mekanı, İstanbul’da bir mekana benzeteceksem de Bebek’in Lucca’sı olan Hacımemiş @kaparibahce‘de tadımdayım??????

Kabak çiçeği tempura, Pancar carpaccio, Patlıcan paçanga, Kapari bahçe semizotu, Hanya böreği, Kabak çitlesi ile başladığım tadımda nefis soslu semizotu ve patlıcan paçangaya BA-YIL-DIM?

Veeee @kaparibahce‘de efsaneleşmiş ve en çok beğenilen iki ana yemek olan; Kehribar beğendi (köfte ve dilimlenmiş bonfile parçalarından oluşan patlıcan yatağı) ve Yunan usulü musakka (patates patlıcan kıyma ve başamel soslu çılgın lezzet) ile damaklarımız bayram etti.????

Bu arada @kaparibahce kışın da hizmetimizde hem de @bazenalacati‘nın içine masalar atılıp, dışarıya odun ateşleri ve ısıtıcılar yakılıp oldukça hoş ve sıcak bir ortam ile… Lezzetler ise tamamen aynı.
Haluk & Banu Maga çiftinin geçen yaz gönülden inanarak start verdikleri @kaparibahce projesini tırnakları ile hazırlayarak iki yıl gibi kısa bir sürede efsaneleştirmişler???Her akşam 120 kaliteli kişiye hizmet veren mekanın yanında Banu hanımın 41 özel tasarımcının ürünlerinden oluşan özel koleksiyon mağazası @bazenalacati‘ya da geldiğinizde bazen bazen uğrayın bence, kesinlikle ilginizi çeken bir kaç parçayı bulabilirsiniz????

@kaparibahce ve @bazenalacati‘nin başarısının sırrı Haluk &Banu Maga çiftinin mottosunda; “Biz ne yersek, ne içersek, ne giyersek ancak onu misafirlerimize sunarız” diyorlar o zaman bende sizin yemeklerinizi YE-RİM ve sizi canı gönülden tebrik ederim!

4Langaza

Ahtapot tandır mı? Yanında Ouzo rakı mı? Yok artık?????Hacımemiş @alacatilanzaga‘da tadımdayım, valla birer çatal @mesutyarofficial ???

Burası eskiden Hacımemiş mahallesinin yıkık dökük bir muhtarlık binasıymış? Yerdeki fayansların herbiri İspanya’dan gelen farklı parçalardan oluşuyor?Duvarda asılı dikenleri tehlikeli olan balık Lipsos, Rumların verem hastalarını iyileştirdiğine inandıkları bir zat?Langaza Selanik’te Zübeyde hanımın doğduğu mübadil kasabasından alıyor adını ve dişi sembol olarak seçilme sebebi de bu, mekan dişi, şefler dişi??

Yemekler mübadil mutfağı ağırlıklı ama İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi mezunu şeker ve ikinci kuşak Girit mutfağına oldukça hakim iki şefin elleri ile günümüze oldukça başarılı yorumlanmış???

Tavsiye ediyorum @alacatilangaza deneyimlensin, tadılsın; YE-RİM???

3Tuval Restaurant

Gökçen Adar üstadım @tuvalrestaurantalacati‘nın tam karşısında yaşıyormuş da haberim yokmuş, evinin kapısı internette en çok paylaşılan fotoğraflardan?Sütte Levrek tarifi ile menüyü zenginleştiren Gökçen abimiz (evet sütte levrek, google it!) evinden inip masamızı şenlendirdi doğrusu?

Bu arada Tuval’in kurucusu özel insan Semra hanım da masamızda??Gökçen abi nefis bilgilerini benimle paylaşırken, Semra hanımın anlattıkları da enteresan doğrusu✌️Bu sohbet sabaha kadar sürer valla @tuvalhediyelik Buraya BA-YIL-DIM! ??

2Fava 

Fava pek damak tadıma uygun değil herkes bilir ama @fava1850 damak tadıma resmen ziyafet yaşatıyor ve Fava mezesini sevdiriyor bana bu akşam Fava’nın şefi Ufuk Yamansavcı aslında bilgisayar mühendisi ve profesyonel yelkenci⚓️?

Mezelerimiz sırası ile: Alaçatı rüzgarı (Enginar yeşil elma), Ahtapot salatası (Buharda pişiyor), Hardallı levrek marine, Atatürk mezesi(Atam Kuru börülceyi çok seviyormuş kimyonlamışlar olmuş), Tahinli Köz Patlıcan ve FAVA (artık çok sevdiğim Fava’ya sarımsak da koymuşlar)????

Henüz ikinci sezonları olan ve 100 kişi kapasiteli mekan kışın da haftasonları açıkmış. Bu arada neden 1850? Alaçatı’ya Türklerin ilk yerleşim tarihi ve Fava otellerinin adı?

Ara sıcaklara geçelim mi?

1Cura 

Alaçatı sokaklarında sürekli iyi ve kaliteli tiplerin girip çıktığı bir mekanın ben de günde yedi kez önünden geçerken gündüz saatlerinde; “yaaa arkadaş burası neee? diye” dalıverdim @cura_alacati‘ya.

Abi fiks menümüz var, kokoreçimiz efsane, ciğerimiz yaprak ve az pişmiş, kuzu sırt olay, her gün patron @cucu77‘nin pazardaki keyfine göre değişen dört mezemiz, bir salatamız var dediler; akşama @eraykilic adına rezervasyon yapın dedim???✈️??

Kimliğimi açıklamadan ya da tanınmadan gelmek istediğim mekanın kapısında @gevrekandgingercom Haluk abimle karşılaşınca bütün büyü bozuldu??Başladık sohbete, tadıma, kokoreçe???♥️Yahu arkadaş Alaçatı’da kokoreççi ve dönerci yok zaten delireceğim diyip ikinci halka kokoreçimi de YE-RİM dedim ve yedim???Fiks menüsü 100 TL, içecek ve içkileri oldukça ucuz olan, Tekirdağ No:10 rakının da ciddi anlamda desteklediği nadir mekanlardan biri olan @cura_alacati (Bu arada; Cura öz Türkçe’de kadehteki son yudum demekmiş) OL-MUŞ??Tebrik ve tavsiye ederim @cucu77?