Antalya | Aspendos’un merdivenleri için mutfak mermeri demesek mi aslında?

2175

Antalya’daki 2000 yıllık Antik Aspendos Tiyatrosu’nun yeni merdivenleri için “restorasyon faciası” diyorlar. Orjinalinde koyu renk olan basamakların yerine açık renk mermer basamaklar yerleştirildiği için “mutfak mermeri”ne benzetiyorlar.

Emeğe saygı

“Mutfak mermeri” demesek de ona, en son moda desek mesela? Bir yerde de şöyle düşünmek lazım: binlerce yıl önce yapılmış, zamanla yıkılmış bir anfitiyatronun aynısını yaptığınızda yeniden yıkılacak! 2000 yıl önceki inşaat teknolojisiyle şimdinin teknolojisi bir mi? 2000 yıl önceki mermerin kalitesiyle şimdinin kalitesi bir mi? Yeniden mi yıkılsın caanım tiyatro?!

Bu şekilde seyircinin poposu da rahat eder – neymiş öyle, kırık dökük oturma yerlerinde konser izleyeceklermiş. Olmaz kardeşim, siz de sanata sanatçıya seyirciye saygı duyun biraz! Para veriyorlar o konsere girmek için, popoları rahat etmesin mi?!

aspendos-restorasyon-tiyatro-tarih-turistik-mekan2

Halkın parasını harcarken iyi düşünmeli

Tam olarak “facia” diye düşünmemek lazım. Neticede turistler tarihi dokunun belirginleşmesiyle neyin yeni, neyin eski olduğunu bu şekilde daha iyi ayırt edebilirler. Yerel halk da tabii – böylece kimin çalıştığını, kimin çalışmadığını anlayarak ona göre oy verebilirler.

İsteseler aynı mermerin koyu rengini de alırlardı aslında ama daha pahalı olabilir koyu renk mermer. Halkın parasını daha yararlı şeylere harcamak lazım değil mi? Duble yol olsun, havaalanı olsun – ulaşım önemli. Yoksa nasıl gelecekler Antalya’ya da gösteri izleyecekler Aspendos’ta?

Mantığın bittiği yer

Şaka la şaka. Rezalet olmuş. Gidin de haberin tamamını okuyun bari. Hatta okumakla kalmayın, herkese duyurun – duyurun ki, Şile’ye Sponge Bob kalesini diken, Ankara’daki 400 yıllık caminin duvarını çökerten, Aspendos’a mutfak mermeriyle merdiven döşeyen saygısız, cahil ve ucuzcu restorasyon mantığı biraz kendini hizaya çeksin.