Bu yıl 14. İstanbul Bienali kapsamında mutlaka uğramanız gereken 5 mekan

2472

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın bu yıl 14.’sünü düzenlediği İstanbul Bienali, kentin farklı noktalarına yayılan bir sergi sunuyor. Carolyn Christov-Bakargiev’in şekillendirdiği ve TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlığını taşıyan bienalde irili ufaklı 1.500’e yakın işin sergilendiği toplam 36 farklı mekân var.

16 saat boyunca kapanarak "Howl at the Moon" dinleyen Mehmet Kösemen ve Patronun Deneyi için tıklayın.
16 saat boyunca kapanarak “Howl at the Moon” dinleyen Mehmet Kösemen ve Patronun Deneyi için tıklayın.

14. İstanbul Bienal’indeki bütün işleri görmek için buraya, bilet almak içinse buraya tıklayın.

5Boğazkesen’de bir dükkân 

Bienal bu yıl sadece alışıldık sergi mekânlarını değil, aynı zamanda dükkân, deniz feneri, otopark gibi beklenmedik alanları da kullanıyor. Boğazkesen Caddesi’nde 106 numarada bulunan dükkân da bunlardan biri. Burada ABD’li sanatçı Theaster Gates’in çalışmasını izleyebilirsiniz.

Adres: Hacımimi mah. Boğazkesen Cd. No:106, 34425 Beyoğlu

4İstanbul Modern 

İstanbul Modern, Arter, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve İtalyan Lisesi’yle birlikte bienalde toplu sergilere ev sahipliği yapan dört mekândan biri. Burada yer alan, birçok farklı disiplinden katılımcının işlerinin birbiriyle konuşacak şekilde sergilendiği ve Christov-Bakargiev’in “Kanal” diye adlandırdığı bölüm de bienalin bir başka belkemiğini oluşturuyor.

Adres: Kılıçali Paşa Mah. Meclis-i Mebusan Cad. Antrepo No:4 Karaköy, Beyoğlu,34433 İstanbul // Tel: +90 (212) 334 7300 // Websayfası // Foursquare

3Küçük Mustafa Paşa Hamamı 

Burası İstanbul’da Osmanlı döneminde yapılmış en eski binalardan biri. Haliç kıyısında bir yürüyüşün ardından bu küçük hamama ulaşıp Wael Shawky’nin bienal kapsamında sergilenen işini izlemek mümkün.

Adres: Fatih, Müstantik Cd, 23-25, 34083 Küçükmustafapaşa, Fatih // Foursquare

2Sivriada 

Bienal sergisi için her cumartesi saat 15.00’te Büyükada’dan bir tekneyle Sivriada’ya ulaşım sağlanıyor. Sadece sanat için değil, İstanbul’un normalde gidemediğiniz sivri bir köşesini görmek için de güzel bir fırsat. Ancak tekne kapasitesi sınırlı olduğundan önceden rezervasyon@iksv.org adresine bir e-posta göndermekte fayda var.

1Büyükada 

Büyükada’da yedi farklı mekânda bienal işleri sergileniyor. takviminizdeki Ekim yaprağını özellikle Troçki Evi’nin önünde deniz üzerinde görülebilen Adrián Villar Rojas’ın devasa hayvan heykellerini görmeden çevirmeyin.