Budapeşte’ye giden herkesin mutlaka yaşaması gereken 11 deneyim

2398

Dikkat! Bu listede bulacağınız tavsiyeleri size tur rehberleri vermeyecek. Dolu dolu ve yerel bir Budapeşte deneyimi yaşamak istediğini söyleyen herkese verdiğim tavsiyeleri tek tek yazdım.

Macaristan’ın adı son günlerde göçmen kriziyle anılsa da, Budapeşte Avrupa’nın en keyifli seyahat noktalarından biri. Özellikle de de öğrenciyseniz, özellikle de kültür-sanat aktivitelerine meraklıysanız.

Dolu dolu bir Bangkok deneyimi için mutlaka yapmanız gerekenler için tıklayın.
Daha fazlası: Bangkok’a giden herkesin mutlaka yaşaması gereken 10 deneyim

İstanbul’da rastlayacağınız ultra şık restaurant ve kulüpleri Budapeşte’de görmeyi beklerseniz üzülürsünüz. Diğer taraftan İstanbul’da gidebileceğiniz konserin aynısını dörtte bir fiyata izleyebilir, bardağı 1-2 Euro’ya şahane şaraplar içebilirsiniz. Aynı gün içinde turistik gezi yapıp, çıkıp bir sergi gezip, alışveriş merkezine uğrayıp, güzel bir restaurantta yemek yiyip, ardından da gece çıkabilecek bir program yapabilirsiniz. Çünkü toplu taşıma hızlı, şehir merkezi küçük ve bir İstanbulluyu bile sıkmayacak kadar hareketli.

Ha unutmadan, sağda solda gördüğünüz evsizlerden korkmayın, büyük çoğunluğu zararsızdır.

1Szimpla Kert’te Palinka için.

Macaristan’ın milli içkisi palinka vodkaya benziyor ve erik, kayısı gibi meyvelerle yapılıyor. Szimpla da birden fazla şubesi olan, şehrin en meşhur cafe-barlarından biri. İçeride bütün gün wi-fi eşliğinde bilgisayarla da takılabilirsiniz, arkadaşlarınızla langırt da oynayabilirsiniz. Unutmadan, “Sz” ile başlayan kelimeler “s” olarak, “s” ile başlayan kelimeler de “ş” okunur.

Adres: Kazinczy u. 14. (Wesselényi u.), 1075 // Telefon: +36 1 352 4198 // Web // Foursquare

2A38’de konsere gidin.

A38‘i, Budapeşte’nin Babylon’u/Reina’sı gibi düşünebilirsiniz. Geminin üst katı şehrin en şık restaurantlarından, alt katı da popüler sanatçıların sıklıkla sahne aldığı nispeten daha salaş bir konser alanı. İçinde bir de sergi alanı bulunuyor. Nitekim Peste tarafından gemiye giriş yok, ziyaret edebilmek için Buda kıyısına geçmeniz gerek.

Adres: Petőfi bridge, Buda side, 1117 // Telefon: +36 1 464 3940 // Web // Foursquare

3Sir Lancelot’ta Kara Murat filmlerini aratmayacak bir ortaçağ yemeği yiyin.

Sir Lancelot‘ta çatal yok. Size bir önlük getiriyorlar, bir de et bıçağı. Yemeğinizi yemek için restaurantın alt katındaki mahzene iniyor, upuzuun masalarda gruplar halinde oturarak dört kişinin sırtlarında taşırarak önünüzee koyduğu bir ziyafet menüsü sipariş ediyorsunuz. Yemek boyunca ateş yutan adam, dansöz gibi ortaçağ animasyonları sahne alıyor. İki şeye dikkat edin: biri rezervasyon yaptırmak, diğeri ise kişi sayınızdan daha ufak bir menü sipariş etmek – yoksa yemeği bitiremeyebilirsiniz.

Adres: Podmaniczky u. 14., 1065 // Telefon: +36 1 302 4456 // Web // Foursquare

4Lukacs hamamında partileyin

Budapeşte termal havuzlarıyla ünlü. Osmanlı döneminde Türk hamamı olarak inşa edilen Lukacs hamamında, yıl boyunca ayda en az 1 defa ünlü hamam partileri gerçekleşiyor. Tarihi uyguns kaçırmayın.

Adres: Frankel Leó u. 25-29., 1023 // Telefon: +36 1 326 1695 // Web // Foursquare

5Roma (çingene) konserlerini kaçırmayın.

Resim: hte.ro

Budapeşte’de son derece zengin bir Roma kültürü var. Türkiye’deki Roman havasıyla karıştırmayın yalnız, müzikler ve danslar bir hayli farklı. “Czigany” gruplarının arasında Parno Graszt ve Szilvasi Gypsy Folk Band en meşhurları ve şehirde sürekli konserleri oluyor. Nerede ne zaman sahne aldıklarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

6Széchenyi Hamamı’nda serinleyin, ya da terleyin – seçim sizin.

Hani “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği” filminde bir hamam sahnesi vardır, adamlar buharlar içinde satranç oynarlar: işte bu sahneyi Széchenyi’de rahatlıkla görebilirsiniz. Széchenyi’de 2’si kapalı (ve nispeten soğuk) ve 3’ü açık (ve oldukça sıcak) olmak üzere 5 adet termal havuz bulunur ve her mevsim açıktır. Tepenizden kar yağarken 40 derecelik havuzda yüzebiliyor olmak ilginç bir deneyim, ne yalan söyleyeyim. Bir de akıntı havuzu var ki, saatlerce içinde koşturabilirsiniz.

Adres: Állatkerti körút 9-11., 1146 // Telefon: +36 1 363 3210 // Web // Foursquare

7Óbudai Adası’nda alemlere akın.

Resim: funzine.hu

Şehir içinde gece hayatı genelde publarda ve konserlerde yürüse de şehrin dışında akıllara zarar bir ada var ki, Budapeşte’nin ünlü Sziget Festivali de burada yapılıyor. Yılın geri kalan zamanında içeride binlerce kişilik kulüplerde elektronik müzik eşliğinde öğleden sonraya kadar devam eden partiler yapılıyor. Kulüp kültürünün kalbi de Óbudai Adası’nda atıyor. Yazın ada daha bile eğlenceli, sabahın beşinde deniz bisikletleriyle gezenler mi istersiniz, kulübe dönüştürülmüş teknelerde partileyenler mi… yok yok.

Adres: Óbudai-sziget (Hajógyári-sziget), 1033 // Foursquare

8Geceyi Vittula’da kapatın. 

Klub Vittula yerin altında küçücük bir bar. İlk gittiğimde “burada ne işimiz var?” demiştim. Sonrasında yavaş yavaş kalbimi kazanan bu underground bar, Bodrum’da “Körfez Bar” severlerin bayılabileceği kadar eğlenceli ve arkadaş canlısı bir yer.

Adres: Kertész u. 4. (Dohány utca), 1073 // Telefon: +36 20 527 7069 // Web // Foursquare

9Etkinlik programınızı Pestiest’e bakarak belirleyin.

Pestiest, Budapeşte’deki neredeyse bütün cafe ve barlarda bulabileceğiniz, haftalık yayınlanan ücretsiz bir kitapçık. Maalesef temelde Macarca, ama biraz kurcalayarak çözebiliyorsunuz. En güzel tarafı ise kitapçıkta gün gün nerede ne etkinlikler olduğunu ve giriş ücretini yazan bir rehber bulunuyor. Pestiest’e bakarsanız şehirdeki hiçbir aktiviteyi kaçırmazsınız. Online versiyonu içinse pestiest.hu‘ya bakabilirsiniz.

10Cafe Gerbeaud’da pasta, Gundel’de akşam yemeği yemeden dönmeyin.

Resim: picurgo.hu

Cafe Gerbeaud ve Gundel Restaurant Budapeşte’nin en eski ve en iyi iki mekanından. Cafe Gerbeaud’da tatlı eşliğinde bir bardak kahve için. Gundel’e ise akşam yemeğine gidin ve Macar lezzetlerini yerinde tadın: Gulaş çorbası, kaz ciğeri, biberli tavuk ve cevizli krep geleneksel seçeneklerden birkaçı.

Cafe Gerbeaud Adres: Vörösmarty tér 7, 1201 // Telefon: +36 1 429 9000 // Web // Foursquare

GundelAdres: Gundel Károly út 4 (Állatkerti út), 1146 // Tel: +36 1 468 4040 // Web // Foursquare

11Günübirlik de olsa Egri’ye, Balaton’a, Szentendre’ye gidin.

Resim: west-balaton.hu

Budapeşte’ye kadar geldiyseniz etrafındaki yakın mesafe yerleri de gezmek gerek. Balaton gölünde yüzebilir, balık yiyebilirsiniz. Szentendre ise şehre çok yakın tarihi bir köy, ortaçağ atmosferinde dolaşabilir, günübirlik gidebilirsiniz. Egri’ye mümkünse bahar aylarında veya yazın gitmeye çalışın Egri tam bir açıkhava şarap üretimhanesi ve her yerde tadım yapabileceğiniz mekanlar mevcut (kışın birçoğu kapalı olabiliyor.) Osmanlı kuşatmasına uğramış kalesini gezmek de Osmanlı tarihine farklı bir bakış açısıyla bakmanızı sağlıyor.