İstanbul’a yakın 5 hafta sonu kaçamağı önerisi

3750

Yaz biterken hafta sonunu şöyle cumadan çıkıp pazar akşamına kadar İstanbul’a yakın ama şehir karmaşasından uzak ufak bir tatil tadında geçirelim diyorsanız size önereceklerim şöyle:

İstanbul’a yakın 5 hafta sonu kaçamağı önerisi daha için tıklayın.

1Anadolu Feneri – Anadolu Kavağı

İstanbula yarım saat uzaklıkta, Karadeniz’in hırçın dalgalarının eskitemediği küçük bir köy. Buraya geldiğinizde önce küçük meydanda bir tur atıp ardından 1190’da Cenevizlilerin yaptırdığı kaleye çıkabilirsiniz. Biraz yorulabilirsiniz ama manzaraya şöyle bir baktığınızda ‘iyi ki’ diyeceğinizden eminim.

Yaz bitmeden burada hafta sonu konaklayabilir, piknik yapabilirsiniz. Ayrıca Anadolu Feneri dalgakıranı içerisinde yer alan balık restoranlarında deniz ürünlerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

2Avşa Adası

İstanbul’dan deniz otobüsüyle 2 saat 45 dakikada Avşa Adası’na varabiliyorsunuz.

Avşa biliyorsunuz ki üzüm bağlarıyla ünlü ve halk arasında da Şarap Adası diye anılıyor. Gelmişken saraplarını tatmadan dönmeyin derim!

Gitmediyseniz yaz bitmeden mutlaka gidin. Yoksa sezon kapandıktan sonra altın renkli kumsallara, dantel koylara içiniz gidebilir.

3Riva

İstanbul’a sadece yarım saat uzaklıkta Beykoz’un şirin sahil köyü. Burada balık tutup piknik yapabilir, tekneyle sazlıkların arasında süzülebilirsiniz.. Hatta motor sporlarına uygun arazi sayesinde ATV’lerle keşfedebilirsiniz.

Riva Kalesi güneşi batırmak için mükemmel bir nokta. Akşam Karadeniz balıklarıyla süslü sofranızdan kalkarken hafa sonu kaçamağınızı burada yaptığınıza pişman olmayacaksınız.

4Sapanca

İstanbul’dan yola çıkıp 1,5 saat yolculuğun sonunda Sapanca Gölü’nde şehrin karmaşasından uzak huzura varabildiğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Burada gölün çevresinde sakin bir yürüyüş, sonrasında da hamak keyfi yapabilirsiniz.

Yolunuzu biraz daha uzatırsanız Maşukiye’ye vardığınızda ucu bucağı görünmeyen ormanlarla karşılaşacaksınız. Bol oksijen dolu Kirazlı Yaylası ve Kuzu Yaylası da çevrenizde görebileceğiniz yerler arasında.

5Ağva

İstanbula sadece 100 km uzalıkta. Yani yaklaşık 1 saat yolculuk sonunda kendinizi yeşilliklerle dolu muhteşem doğanın ortasında bulabiliyorsunuz. Kumsalı, koyları, orman ile iç içe oluşu; en önemlisi ise şehir karmaşasından uzak sessiz sakin oluşu, gelenlere pozitif enerji yüklemesini sağlıyor.

Görmeniz gereken yerler arasında Kilim Koyu, Gelin Kayası ve Saklı Göl bulunuyor.


Bitmedi, devamı var: İstanbul’a yakın 5 haftasonu kaçamağı önerimiz daha var!