İstanbul’da çoluk çocuk 20TL’nin altında yapabileceğiniz 20 şey

3458

Evlenip çoluk çocuk sahibi oldunuz. Tabi ki eve kapanıp çocuk bakmakla ömrünüz geçmeyecek. Hayat pahalılığı da cabası. Ümitsizliğe kapılmayın: ailecek yapılabileceğiniz bir sürü ücretsiz aktivite var! Bakalım çocuklarınızla 20 TL’nin altında yapabileceğiniz 20 şey nelermiş? 😉

İstanbul’da Çocuklu Ailelerin Gidebileceği En Eğlenceli Mekanlar için tıklayın.

20Vapurda çay-simit keyfi yapın

İstanbul’un o güzel boğaz havasını alarak vapurda simit-çay keyfi yapabilirsiniz!

 

 

19Sahilde yürüyüşe çıkın

Sahilde çocuklarınıza pamuk şeker, kendinize ise dondurmalı helva alıp ailece deniz havası alarak güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Tercihen Caddebostan Sahili olabilir!

 

18Yıldız Parkı’nda Piknik Yapın

Çoluğunuzu çocuğunuzu alıp beraber yapabileceğiniz aktivitelerden biri de piknik yapmak! Yıldız Parkı’ndaki piknik masalarında evden hazırladıklarınızı yiyebilir, bol yeşillikli geniş alanlarında çocuklarınızla oyunlar oynayabilirsiniz!

17Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nda Dolaşın

Ailece Kapalıçarşının kalabalıklığına karışabilir, Mısır Çarşısı’nın baharat kokusunu içinize çekebilirsiniz! Çıkışta da Yeni Camii’nin önünde kuşları yemlersiniz – bayılacaklar!

 

16Boğaza karşı çay-kahve eşliğinde tekneleri izleyin

Çoluk çocuk toplaşıp boğaza karşı çayınızı kahvenizi alıp ailece deniz havası alarak güzel vakit geçirebilirsiniz. Dikkat edin üşütmeyin, deniz havası çarpar!

15Parka gidin

‘Yemeğini bitirirsen seni parka götüreceğim’ sözünden de çocukların parka ne kadar düşkün olduğunu anlayabiliyoruz. Bu yüzden İstanbul’un hangi parkına giderseniz gidin çocuklarınızla mutlu ayrılacaksınız!

14Ortaköy’de kumpir keyfi yapın

Ortaköy’de halkın arasına karışabilir, takıcıları gezebilir, boğaza karşı kumpir yiyebilirsiniz!

 

 

13Ücretsiz Sergilere Gidin

Salt Galata’daki etkinlikleri takip edebilir, sergilere gidebilir, film gösterimlerini izleyebilir, atölye çalışmaları gibi ücretsiz ve halka açık aktivitelere katılabilirsiniz.

 

12Galata Köprüsü’nde balık tutun

Galata Köprüsünde çocuğunuza balık tutmayı öğretebilirsiniz, tabii siz de biliyorsanız. 🙂 Ya da balık tutanları izleyip güzel kareler yakalayabilirsiniz!

11Uçurtma Uçurun

Bahar aylarında çocuklarınızla yapabileceğiniz en tatlı aktivitelerden biri de uçurtma uçurma! Görüldüğü kadar kolay sanmayın! 🙂

 

10Martıları besleyin

Vapurda simit yemek oldukça keyifli fakat bunu martılarla da paylaşmak daha bir keyifli. Ürkmüyorsanız elinizden bile yedirebilirsiniz! 🙂

 

9Lunapark’ta eğlenin

Çocukların en keyif aldıkları yerlerin başında tartışılmaz Lunapark var! Sadece çocukların eğlence mekanı değil aynı zamanda yetişkinlerin de adrenalin dolu anlarını geçirebileceği bir yer!

8Miniatürk’e gidin

Miniatürk, açık hava müzesi atmosferinde sergilenen maketlerin yanı sıra ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesi için 400 kişilik amfi-tiyatro tasarlanmış. Size Miniatürk’ü hatırlatacak hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz!

Tam bilet:5 TL.
Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel giriş ücreti: 3 TL

7İstanbul Oyuncak Müzesi’ne gidin

Ailenizle güzel bir gün geçirip çocukluğunu hatırlamak isteyenler için en doğru adres İstanbul Oyuncak Müzesi! En yaşlısı 300 yıllık olan tarihi oyuncakların sergilendiği Göztepe’deki oyuncak müzesinde dört bine yakın oyuncak bulunmakta.

Tam giriş: 12tl // İndirimli giriş: 9tl

6Cocukistanbul.org çalışmalarına katılın

cocukistanbul.org adresinde de görebileceğiniz gibi çocuklara özel etkinlikler, eğitimler, atölye çalışmaları ve sergiler bulunmakta.

 

5Moipark’ta eğlenin

On iki bin metrekarelik alana yayılan ve iki kattan oluşan Mall of Istanbul’daki parkın alt katında, gençler ve daima genç kalanların ailece eğlenebilecekleri salıncak ve eğlence üniteleri yer alırken; aynı salıncakların 4 – 10 yaş grubuna hitap eden çeşitleri üst katta çocuklara hizmet veriyor.

Fiyatları ise bineceğiniz öğrenci ünitesine göre değişiyor. 4,5 ve 10 TL’lik farklı oyun alanları mevcut.

4Tiyatroya gidin

Devlet ve Şehir Tiyatroları’nda Tiyatroları’nda ücretsiz ya da makul bir fiyata çocuklarınızı güzel bir oyun izlemeye götürebilirsiniz.

 

37D Sinema keyfini yaşayın

3 boyutlu filmlere aşina olduk. 7 boyutta ise olayı yaşayan ta kendinizsiniz! O yüzden daha da eğlenceli bir hal alacak!

 

 

2Barış Manço Evi’ne gidin

Hepimizin çocukları “adam olacak çocuk.” Onlara hem çocukluğumuzu anlatmak, hem eski şarkıları öğretmek, hem de Barış Abi’yi tanıtmak için daha güzel bir fırsat olamaz.

Tam giriş: 6TL / İndirimli giriş: 4TL

1Ada Havası Alın 

Atlayın Adalar Vapuru’na, uzaklaşın şehirden. İster bisikletle, ister tabana kuvvet. Dondurma yiyin, çekirden çıtlayın, sahili dolaşın. Bütçeyi esnetebiliyorsanız fayton turu yapın, ailece balık yiyin. Adalar’da gidilebilecek o kadar güzel yerler var ki!