İstanbul’un En İyi Börekçileri

7913

Gündemin önemli konularından biri bu öyle değil mi? İyi börek ve karı-koca ilişkisi arasında çok ciddi bir bağlantı var. İşte bu yüzden, henüz evlenmemiş takipçilerim ve evli olup da iyi börek yapamadığını düşünen hanımlar için böreğin hasını beylerine nerede yedirebileceklerini öğrensinler diye bu listeyi hazırladım 😉

PS: Bu mekanlardan böreği alıp ben yaptım demeyin – yemezler 🙂

8Sarıyer Hünkar Börekçisi

Yağlı yağlı taptaze kıymalı böreklere burada doyabilirsiniz. Nam-ı diğer meşhur Sarıyer Börekçisi burası. Kıymalı böreğindeki kuş üzümü ile nam salmış bu mekan son zamanlarda işletmesinin ve müşterilerine olan hizmetin kötülüğü sebebi ile listemizde ne yazık ki sonuncu oldu ama gene de bu olumsuz eleştirilerin aslı astarını yerinde inceleyeceğim.

Adres: Meserburnu Cd. 34450 Sarıyer, Merkez Sarıyer // Tel: +90 (212) 242 8782

7ASU Börek

Ününü börekten almış işletme bugün köftelerden, reçellere, tatlılardan, zeytinyağlılara kiloluk hizmet veren bir catering firmasına dönüşmüş. Hatırı sayılır tavsiye edeni olmasa bu listede sırf bu yüzden yeri yoktu ama sadece böreğine hayran öylesine bir kitle var ki listeye koymadan edemedik.

Web: http://asuborek.com.tr/

6dilim BÖREK

 

2003 yılında kurulan işletme 2006 yılında üretim tesisleri ve dağıtım ağıyla hızlıca büyümüş ve bugün 10’dan fazla lokasyonda şubeleri var. Böreklerden baklavalara, zeytinyağlılardan kurabiyelere kadar geniş bir ürün yelpazesi var – mutlaka denemeliyiz! Firmanın aynı zamanda harika kullanışlı bir e-ticaret sitesi var; ücretsiz adrese teslim yapıyorlar!!

Tel: 444 4 356 // Web: http://dilimborek.com.tr

5Tarihi Kireçburnu Fırını – 1957

1930 yıllarında Çamlıhemşin ve Rusya’da başladıkları işe boğazın karadenize açıldığı Kireçburnu’nda devam ettiriyorlar. Mekan kurabiye ve çörekleri ile de biliniyor ve seviliyor. Kahvaltı, uzun ve deniz havalı brunchlar ya da sıkı bir öğle yemeği için tercih edilebilir.

Adres: Haydar Aliyev Caddesi No:48
Kireçburnu, Sarıyer // Tel: +90 (212) 262 10 59 // Web: http://kirecburnufirini.com // Foursquare

4Namlı Börekçi

Kuruluş 1950 – listemizin şubesi olmayan salaş adresi ama bütün listelere girmeyi başarmış bir mekan. Sadece öğlene kadar açık olduğu söyleniyor ve İzmir’den bile burada börek yemeğe gelen var. En yakın zamanda bu mekanı değerlendireceğim.

Adres: Fulya Deresi Sk No:27, Abbasağa Mahallesi, 34353 Beşiktaş // Tel: +90 (212) 258 6067 // Foursquare

3Boşnak Börekçi

Mantı böreği, pırasalı börek ve boşnak böreği gibi boşnak usulü yerel tatlarla sizi şaşırtacak mekan 22 şubeye ulaşmış. Günün her saati taptaze çıtır çıtır börekler eve de servis yapılıyor.

Adres: Küçükyalı Mah. (Bağdat Caddesi), Istanbul // Tel: +90 (216) 366 9666 // Web: http://bosnakborekci.com.tr //
Foursquare

2Çengelköy Börekçisi

1985 yılında kurulan işletme çok farklı yerlerde şubelerini açarken Çengelköy şubesi giderek sayısı artan mekanlara ismini vermiş – yani Çengelköy’deki şubesi aslında sonra açılmış ve buradaki müşteriler işletmenin adını koymuş gibi bir şey olmuş. Her zaman sımsıcak ve taze börek bulabileceğiniz önemli bu markanın bugün 111 şubesi var.

Adres: Çengelköy Mah. Çengelköy Cad. No: 41, Çengelköy, Üsküdar // Tel: +90 (216) 318 51 39 // Web: http://www.cengelkoyborekcisi.com // Foursquare

1Güllüoğlu, Karaköy

Baklavasıyla adını duymayan, gidip de çeşit çeşit baklavalarla dolu vitrininde kaybolmayan sanırım yoktur. Emin olun incecik hamur açmanın önemli olduğu baklava işini iyi yapanlar böreğin de en harikasını yapmayı pek iyi biliyorlar. Her daim tıklım tıkış olan mekanda sıra beklemeyi göze almalısınız – ıspanaklı böreği öneriyorlar.

Adres: Rıhtım Cad. No:3-4 Karaköy (Kat Otoparkı Altı), Kemankes Karamustafa Paşa, 34425  // Telefon: +90 (212) 249 4213 // Web: http://karakoygulluoglu.com/tr // Foursquare