İstanbul’un merkezinde İstanbul’dan kaçabileceğiniz bir kafa dinleme mekanı: Parfe Mio Cafe & Bistro

3681

Bugün size ‘Parfe Mio’ adında çok tatlı bir mekandan bahsedeceğim. Buraya geçen hafta sevdiğim bir arkadaşım vasıtası ile gittim. Ne yalan söyleyeyim daha önce hiç duymamıştım. İşlek bir yol üzerinde değil de biraz sokak arasında kalıyor. Koşuyolu Caddesine çok yakın bir mesafede.

Mekan Hakkında

parfe-mio-bistro-cafe-yemek-mekan-istanbul-kosuyolu-budaviva

İçeri girer girmez şöyle bir alıcı gözüyle baktım etrafa, ağaçlar içinde harika bir cafe restoran! Sanki İstanbul’un gürültü ve karmaşasından kurtulmuş da cennetin minik bir parçasına düşmüşsünüz gibi geliyor! Yeşillikler içinde, evinizin bahçesindeymiş gibi huzurla saatlerce vakit geçirebileceğiniz ender mekanlardan. Hele de Kadıköy – Acıbadem gibi ne konuştuğunuzu bile duyamadığınız gürültülü mekanlardan oluşan semtlerde böyle bir yer bulmak gerçekten zor. Laptop’unuzu kapıp çay-kahve eşliğinde burada rahatlıkla çalışabilirsiniz. Ya da eşinizle dostunuzla hafif caz müzik eşliğinde muhabbet edebilir, iki kadeh şarapla günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

parfe-mio-kosuyolu-acibademi-stanbul-yemek-cafe-restaurant-gece-bar-bistro-mekan-budaviva-1

Bahçe dekorasyonu oldukça samimi, ama içeri kısmının dekorasyonu bahçeye göre biraz daha ciddi ve klasik kalıyor; içerinin dekorasyonu bahçedeki gibi sıcak bir ortama dönüştürülmeli diye düşünüyorum.

parfe-mio-kosuyolu-acibademi-stanbul-yemek-cafe-restaurant-gece-bar-bistro-mekan-budaviva-7

Çalışanlara ise ‘ne önerirsiniz?’ diye sorduğunuzda bön bön bakmayan cinsten. Yardımcı olmaya çalışıyorlar, işlerini severek yapıyorlar belli. Gelenleri güleryüzlülükleriyle memnun bırakıyorlar.

parfe-mio-kosuyolu-acibademi-stanbul-yemek-cafe-restaurant-gece-bar-bistro-mekan-budaviva

Her gün belirlenmiş saatler arasında ve özel günler için cezbedici kampanya ve indirimler gibi jestler de yapılıyor.

Mekan Sahibi Hakkında

parfe-mio-kosuyolu-acibademi-stanbul-yemek-cafe-restaurant-gece-bar-bistro-mekan-budaviva-3

Mekan sahibi Yılmaz Bey oldukça misafirperver, bizi son derece iyi ağırladı, sağolsun. 🙂 Sadece bize değil 9 yıldır her misafirine böyle ki gelenlerin yüzde seksen beşi müdavimi olmuş durumda! 🙂 O yüzden dikkat edin bağımlılık yaratabilir!

Daha öncesinde Koşuyolu Kirpi Cafe’deymiş, mekan sahibi. Orada edindiği tecrübelerini olumsuz taraflarını itinayla yok ederek Parfe Mio’ya taşımış, çok da iyi olmuş. Ayrıca kendisi oldukça da marifetli. Minik bir ricayla anında kendini mutfakta buldu, usta elleriyle ‘Domatesli Fesleğenli Pizza’ yaptı. İçine parmesan peyniri ve roka da koymuş çok da iyi olmuş derken altında minik bir yanık vakkası yaşandığını fark ettik. İçimden ‘yanmayaydı iyiydi’ dedim ama neyse ki pizzaya yanık tadı geçmemişti. 😀 Pizza dediğin yanık ve kıtır kıtır olur değil mi? :)) Belki ‘Yanık Pizza’ adı altında yeni bir akım başlatılabilir. 🙂

Menü Hakkında

parfe-mio-kahvalti-istanbul-kosuyolu-yemek-cafe-mekan-budaviva

Mekan sabah 8’de muhteşem bir kahvaltıyla açılıyor. İki kişilik serpme kahvaltısıyla güne harika bir şekilde başlayabilir, hatta bu kahvaltıyla öğle yemeğini bile es geçebilirsiniz! 😉 İki kişilik fiyatı 50 TL. Grup halinde gelirseniz daha da indirim yapılıyor.

sut-yumurta-recel-kadikoy-istanbul-kahvalti-mekan-budaviva
Anadolu Yakası’nın en iyi kahvaltı mekanları için tıklayın.

Kahvaltı haricinde yemekleri nasıl diye sorarsanız: Menüsü oldukça tatmin edici, fiyatları da. 😉 Dünya Mutfağının seçkin yemeklerine yer verilmiş. Bence grup halinde geldiyseniz ortaya karışık bir şeyler söyleyin. Et çeşitlerinden ‘Patlıcan Bonfile’, Tavuk çeşitlerinden ‘Tavuklu Nachos’ (yanındaki muhteşem soslara bayılacaksınız tabi acı seviyorsanız), salata çeşitlerinden ‘Beyaz Peynirli İnce Kıyım Roka Salatası’, Pizzalardansa ‘Domatesli Fesleğenli Pizza’sını önerirsem seçim konusunda çok doğru bir şekilde etkilemiş olurum diye düşünüyorum. 🙂 Porsiyonları büyük ve doyurucu, sunum ise yemeklerin lezzeti kadar güzel oluyor.

parfe-mio-kosuyolu-acibademi-stanbul-yemek-cafe-restaurant-gece-bar-bistro-mekan-budaviva-8

Gece 11’e kadar mutfak açık. Mutfak kapandıktan sonra daha oturabiliyorsunuz, kimse size kapatıyoruz diyip kaldırmaya çalışmıyor. Ama mutfak kapandıktan sonra Yılmaz Bey’in kendi elleriyle yaptığı fesleğenli rokalı pizzasını aşerirseniz sizi kırmaz mutfağa girer diye düşünüyorum. 🙂

parfe-mio-kosuyolu-acibademi-stanbul-yemek-cafe-restaurant-gece-bar-bistro-mekan-budaviva-10

Çocuk Doğum Günü Kutlama Alanı

parfe-mio-kosuyolu-acibademi-stanbul-yemek-cafe-restaurant-gece-bar-bistro-mekan-budaviva-12

Yukarı katında yaklaşık 100 metrekarelik bir kapalı alan var. Çocuk doğum günleri kutlanması amacıyla düzenlenmiş. Ortada bir barkovizyon bulunmakta. Tabi doğum günlerinde daha bir cicili bicili bir şekilde süsleniyor burası. 70-80 kişiyi rahatlıkla alıyor. Özellikle bu çevrede oturanlar için oldukça tercih edileblir bir kutlama alanı.

Sonuç Olarak:

Genelde insanımız nedendir bilinmez, markalaşmış mekanlara memnun kalmasalar bile gitmeye devam ediyorlar. Gittiğimiz bir yerde kahvemizi tabağımızı kafamıza atar gibi koysalar bile zorundaymış gibi gitmeye devam ediyoruz; en fazla tepki olarak olumsuz yorum bırakıyoruz. Onun yerine gerçekten gidilmeyi hak eden yüzlerce kaliteli mekan var; keşfetmek, bir yerden başlamak lazım. Koşuyolu’nda bir yemek yiyelim deseniz Ziya Şark Sofrası, Roka Balık; ya da kahve içip muhabbet edelim deseniz Kirpi Cafe ya da Ceviz Ağacı gibi markalaşmış mekanlar akla geliyor. Ama ‘Parfe Mio’ gibi merkezi ama sokak arasında kalmış gidilmeye değer yerlere de bir şans vermeliyiz! 🙂


İletişim

Adres: Batuhan sokak No:1, Koşuyolu (Muhittin Üstündağ), İstanbul // Telefon: +90 (216) 327 00 70 // Web Sayfası // Foursquare