İstanbul’un Yeni Vapuru Hem Paralel Hem Dik Yanaşabiliyorsa da Tepesinde Koca Bir Lale Var

2625

Bu “vapurlar” çok konuşuldu ama kullanımda geçen 3 aydan sonra farklı bir gözle artı ve eksilerine bakmakta fayda var.

Özellikle boğaz hattını sık kullanan İstanbullular yeni vapurları hemen farketmişlerdir. Bu yeni kibrit kutusu görünümlü yüzengiller havalı ama ağırlaşmış ustaların dikkatini çekmeye çalışan ivedi çıraklar gibi boğazda dolanıyorlar.

Ne Yaptın Sen İBB

Bir çok insanın muhtemel ilk tepkisi buydu sanırsam. Bir kaç yıl önce yeni vapurlar için internetten oylama yapıp vapurların eski görüntülerine benzerlerini bize sunan belediyemiz ne olmuştu da bir anda “bizim görüşümüzü almadan” bu absürd makinaları almıştı.

Gerçekten de hiç alışmadığımız bu şekil ve kullanımdaki yüzen makinalara vapur demek içimizden gelmemişti. Konuşurken vapur kelimesini kullanırken elimizle tırnak işareti bile yaptık. Kibrit kutusu, ayakkabı kutusu, sardalya kutusu vb. bir çok terim aklımızdan geçti. Fakat her İstanbullu bu yeni vapuru (?) tadacak, eninde sonunda.

Uber Tekne, Deniz Taksiye Rakip Oluyor!
Uber Tekne, Deniz Taksiye Rakip Oluyor!

İBB’nin Bir Bildiği Olabilir

Elbette bir bildiği var, çünkü iş burada güneş panelli otobüs girişimine benziyor. Ancak bu sefer bir farkı var, o da halkımıza avantaj sağlaması. Daha konforlu olduğu söylense de asıl artısı hızı, manevra ve yanaşma kabiliyetinde.

Normal vapurlardan daha hızlı olabilirler, ama en büyük farkı yanaşırken sağlıyor. Tıpkı motorlar gibi burundan bodoslama yanaşan bu taşıtlar bu sayede manevra sürecinden kurtuluyor. Bütünüyle açık bir teras sayesinde açıkta kenarlarda oturma yeri arama derdi de son buluyor, ama güneş sorununun bir çözümü yok.

Manevradan ve hızdan kazanılan süreyi seferleri sıklaştırmak için kullanan Şehirhatları işletmesi aynı zamanda daha az benzin de kullanmayı hedefliyor.

Aidiyet Çözümü: Lale Radarı

Yeni vapurlardaki lale
Bu laleyi görünce hemen bakışım değişti, kanım ısındı ve Amsterdam’a THY biletimi aldım.

İBB heralde bu görüntünün aidiyet sorunu yaratacağını hissetmiş ki tasarıma son anda bir müdahalede bulunmuş. Kaptan köşkünün üzerine ülkemizin ve İstanbul’un Hollanda’ya kaybedilmiş gururu laleyi yerleştirmiş. Bunun ne lalesi olduğuna siz karar verin, ama iyi ki geminin kıç kısmına koymamışlar.

Sonuç: Anlayamazsınız

Anlamadık zaten, bir süre daha kullanalım 🙂 Kışın bakalım ne kadar kullanışlı olacaklar ve metrobüsler gibi sık sık bozulacaklar mı? Belki de yeterince köpürtemeyip çocukları üzecekler…