Bodrum | Yaz bitti, Bodrum yine acı gerçeklerle baş başa.

2420
Resim: beyazgazete.com

Yaz mevsiminin vazgeçilmez beldelerinden Bodrum, maalesef her yıl sonbaharla birlikte acı gerçeklerle baş başa kalır: Üç aylık masal gösterisi biter, ışıklar söner, makyaj silinir. Bodrum kendi ile mücadeleye geri döner. Ama bu gidiş, gidiş değil.

Bodrum’u YİNE Sel Aldı

Dün, bir haftadır yapılan meteorolojik uyarının sonunda sabah saatlerinden itibaren aralıksız süren gökgürültülü sağanak yağış, Bodrum ve beldelerini perişan etti. Özellikle çukurda kalan Bitez, Ortakent, Bodrum merkez’de basından da gördüğünüz gibi durum daha da ciddi boyuttaydı. Su basan işyerleri, trafikte kalan hatta sürüklenen araçlar, çöken asfaltlar, yıkılan ağaç ve direkler, suyu çekmeyen “sözde ” mazgallar gibi altyapı eksikliğinden kaynaklanan tüm sorunlar bir bir yaşandı.

Peki bu durum ilk miydi? Hayır!

bodrum-sel-haber-sokak-ulasim
Selin etkisiyle arabalar sürüklendi, sürücüler hayati tehlike atlattı. Resim: beyazgazete.com

Her yıl yaşanıyor

Yaşayanların anlattıklarına göre her sonbahar-kış yaşanan bu durum bir anda gündeme düştü. Kışın bir de şiddetli fırtınanın eklendiğini düşünün. Sadece klasik bir biçimde “görmezden” geliyoruz ve önlem alacak çalışmaları yapmıyoruz! Ve herkes için bu böyle, hiç kusura bakmayın…

oasis-avm-alisveris-merkezi-sel-bodrum-haber-mugla-ulasim
Sel basan Oasis alışveriş merkezinin içi. Resim: beyazgazete.com

El birliği ile son perdeye ilerliyor

Bu yıl Bodrum beldelerinin içinde olan belediye birimleri kaldırıldı ve hepsi tek bir noktaya Bodrum belediyesine bağlandı. Bu bölgelerde olmayan çalışmaların üzerine bir de iletişim kopukluğu eklendi. Beldeler başıboş kaldı.

Zaten var olmayan ve olanı da yetmeyen altyapı, kontrolsüz büyüyen Bodrum’da iyice çökmüş durumda. Yaz boyunca patlayan asfaltlar ve yamalanan borular ile sinyalleri veren altyapı daha ne yapsın!

Bu görüntü sizce Bodrum'a yakışıyor mu? Resim: beyazgazete.com
Bu görüntü sizce Bodrum’a yakışıyor mu? Resim: beyazgazete.com

Sadece yazları göz önünde olan ve bir şeyler yapılıyormuş havası verilen Bodrum koca bir çöplüğe dönmüş durumda. Elektrik yetmiyor, uzun su kesintileri yaşanıyor, deniz lağımlardan ve sorumsuz tekne sahipleri yüzünden berbat halde. Kontrolsüz büyüme, dere yataklarına yapılan yerleşim, derelerin üstünün kapatılması ve küçültülmesi de cabası!

Tembel bir belediye,her partiden sorumsuz yöneticiler, gamsız yaşayan ve sesi çıkmayan yazlıkçılar ile Bodrum sel ile değil, el birliği ile son perdeye ilerliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=GBvnlbM9ZpM