Dubai | Gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken 10 Yer

3387
Dubai'ye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken 10 yer için tıklayın.

Emir “ol” dedi ve oldu. Milyarlarca dolarlık yatırımların, dünyanın en yüksek binasının, alışveriş merkezlerinin, “en”lerin şehrine hoş geldiniz 🙂  1966’da petrolün bulunmasıyla kurulan bu şehir, dünyanın en uluslararası, en hızlı ve en eğlenceli yerlerinden biri. Yapılacak milyonlarca şey var. Ama Dubai’ye gidip de bunları yapadan dönmeyin, olur mu?

10Burj Al Arab

Kayalarla doldurulan bir ada üzerine inşa edilen Burj Al Arab, dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olarak da biliniyor. Yelken şeklinde ki bu otel modern Dubai’nin de en önemli sembollerinden. İçeriye girebilmek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

9Al Bastakiya (Eski Şehir)

Dubai’nin büyük bölümü son yıllarda inşa edilmiş olsa da, şehrin bir de tarihi eski yerleşim alanı bulunuyor. Zamanında zengin tekstil ve inci tüccarlarının yaşadığı mahalle, bugün kafeleri, galerileri, butik otelleri ve yenilenmiş binalarıyla bir koruma alanı. Al Fahidi Kalesi’ni de içinde bulunduran Dubai Müzesi, Grand Mosque (Büyük cami) ve Şeyh Muhammed Kültürlerarası İletişim Merkezi gibi önemli bazı noktalarla müzeler de burada bulunuyor. Al Bastakiya’yı yürüyerek gezdiren turlara katılmak da bir seçenek olabilir.

8Palm Jumeirah

2001 yılında başlayan proje için, dünyanın etrafına 3 metrelik duvar örülebilecek kadar çok kaya ve kum kullanılarak deniz doldurulmuş. Palmiye şeklinde inşa edilen adaların yapımı tam 7 yılda tamamlanmış. Bugün hem özel mülklerin bulunduğu, hem de Atlantis Hotel ve Atlantis Aquaventure Su Parkının da yer aldığı bir süper lüks eğlence adası olarak kullanılıyor.

7Dubai Creek (Dubai Koyu)

Şehri, ilk yerleşim alanları kurulmaya başlandığında kuzeyde Deira ve güneyde de Bur Dubai olarak ikiye ayıran 14km uzunluğundaki tuzlu su girintisi. Abra adındaki küçük tur tekneleriyle halici gezebilir ya da etrafında yürüyüş yapabilirsiniz.

6Deira

Halicin öte tarafında bulunan Deira bölgesi, Kapalıçarşı tarzındaki souq adı verilen kapalı pazarlarıyla meşhur. Gold Souk (Altın Pazarı) büyüklüğüyle şehre “Altın Şehri” lakabını da kazandıran pazar örneğin. Gitmişken mücevher pazarı, baharat pazarı, balık pazarını da gezebilirsiniz.

5Mall of the Emirates

Dubai tam bir alışveriş cenneti. Gideceğiniz pek çok mekan da bu alışveriş merkezlerinin içine konumlanmış durumda. Mall of the Emirates’te ise dünya markalarını yanyana bulabileceğiniz gibi sıcaktan bunalanlar için içeride bir de Ski Dubai isminde dünyanın en büyük kapalı kayak merkezi var.

4Jumeirah Plajı

Ufak bir ücret karşılığında gireceğiniz 1.7km uzunluğundaki bu plaj Dubai’nin en çok tercih edilen plajı sayılabilir. Bunun dışında Al Mamzar plajını da deneyebilirsiniz. Kış ve bahar aylarında Dubai’nin tertemiz kumsallarında dinlenebilir, pırıl pırıl sularında yüzebilir veya su sporlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

3Dubai Mall

Dünyanın en büyük alışveriş merkezine hoş geldiniz 🙂 İçinde Dubai Akvaryumu, Sega Center ve Kidzania da bulunan mekanda yok yok. İçerisinden Burj Khalifa’ya bir geçiş var. Gitmişken Dubai Mall’un hemen yanında bulunan dünyanın en büyük şov çeşmesi Dubai Fountain’da Arap ve dünya müzikleri eşliğinde muhteşem bir su ve ışık gösterisi izleyebilirsiniz.

2Burj Khalifa

Resim: cnn.com

829.8 m yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası olma rekorunu elinde bulunduran Burj Khalifa binası tam 161  katlı. Önceden rezervasyon yaptırarak 124. katta bulunan gözlem alanına çıkabilir ve dünyanın en yüksek binasından Dubai’ye bakabilirsiniz.

1Çöl

Dubai de tıpkı Las Vegas gibi çölün üzerine inşa edilmiş bir şehir. Gitmişken 4×4 araçlarla kumlarda hopladığınız bir çöl safarisine gitmemek olmaz. Göbek dansı izleyebileceğiniz, kına yaktırabileceğiniz veya balonlarla turlayabileceğiniz şahane bir deneyimi kaçırmayın.


Ağzınız sulandıysa, bilginiz olsun: Türkiye’den Dubai’ye düzenlenen turlar arasında kişi başı fiyatı €200’nun altında olanlar bile var. Yok “Ben kendim gezerim şekerim, mersi” diyenlerdenseniz, uçak biletleri an itibariyle kişi başı €350 civarında. Şuradan da otel fiyatlarına bakabilirsiniz.