Floransa | Nasıl gezilmemeli?

2680
''Floransa | Nasıl Gezilmemeli?''

Floransa’ya taşınalı üç yıl oldu. Gidip geldikçe gördüklerimi ve naçizane birkaç turizm tavsiyesini paylaşmak istiyorum: Floransa’da nasıl gezilmemeli? Şehri görmek, iyi yemek yemek, hayatın nasıl geçtiğini biraz anlayabilmek adına.

İlk geldiğimde tabii ki doğrudan Duomo’ya ve eski şehir yapısının içindeki farklı turistik mekanlar için şehre koşuyordum her fırsat bulduğumda. Sonra, çok değil, az bir zaman sonra —yerli olduk ya— şehre inmemeyi, turizt akınıyla karşılaşmamayı yeğledim. Çeşitli idari zorunluluklar ve doktor işleri için yeter miktar şehre inmeye devam da ettim.

Şehrin içini görmeye 1 gün yeter

Eğer Floransa’ya tamamen sanat eseri görmek için gelmiyorsanız ve Floransa’da birkaç gününüz varsa, şehir içini görmeye 1 gününüzü ayırın. Çeşitli Galeri Uffizi’dir, Ponte Vecchio’dur, Piazza Signoria’dır, yok efendim Piazza Republica’dır gezer bitirirsiniz. Zaten küçücük şehir. Ayrıca Galeri Uffizi büyük hayal kırıklığı, onu da söylemiş olayım, 20 Euro giriş ücreti de cabası. Önünde her zaman çok sıra vardır: önceden online olarak yer ayırtmadıysanız, boşuna zamanınızı orada öldürmeyin derim. Başka başka sergiler de var tabii, ama sanat için bile geldiyseniz Floransa’ya – gezgin sergilere gitmeyin. Onları Berlin’de, New York’ta, hatta artık İstanbul’da, Paris’te görürsünüz zaten. Geldiğiniz her şehirde bir hayat var, Floransa da Rönesans taşlarından ibaret değil.

Galeri Uffizi'yi görmek için doğru bir vakit yok aslında. Resim: (Instagram) @canadianboston
Galeri Uffizi’yi görmek için doğru bir vakit yok aslında. Önü hep böyle. Resim: @canadianboston (Instagram)

O otobüse binilecek!

Öncelikle, kural bir: İtalyan mutfağı istiyorsanız, onu eski şehrin turizm deliliğinin içinde bulamazsınız. Nasıl Meksika mutfağı Meksika’da farklı, Türkiye’de modifiye ise, durum burada da aynen öyle. Amerikanlaşmış bir İtalyan mutfağı istiyorsanız, şehir on numara. Ama yok, ben İtalyan yemeği yemek istiyorum diyorsanız, otobüse binme zahmetinde bulunup eski şehrin dışında yemek yiyeceksiniz. Ayrıca, unutmayın ki, eski şehirdeki her şey aslında bizim ödediğimizden çok daha yüksek fiyatlı.

Resim: Wikipedia Commons - Goldmund100 (Luca Volpi)
”Bologna | Şişman, Kırmızı, Bilge Şehir”

İkincisi, hazır gelmişim biraz farklı yaşama alanları göreyim diyorsanız, Piazza della Liberta’dan ötesine geçmeniz lazım. Novoli’ye gidin demiyorum, orada görecek pek bir şey yok, ama mesela Piazza delle Cure, San Domenico, Fiesole tarafı gayet hoştur. Pazarları sürekli hafta sırasına göre gelen stantlarıyla pazar kurulur. Ayrıca farklı yerlerde, mesela Fiesole’de ve Settignano’da Casa del Popolo‘lar var. Sürekli etkinlik, etkinlik olmasa da şehrin en güzel yerinde ucuza kahve içme imkanı. Floransa’nın en güzel manzaralarından bir tanesi — açıkçası şahsen Piazza Michelangelo’yu daha çok seviyorum ama… Fiesole’de Roma şehri var…

Fiesole'den görünen Floransa manzarası. Resim: @imariag (Instagram)
Fiesole’den görünen Floransa manzarası. Resim: @imariag (Instagram)

Şarap mı alırdınız, ayran mı?

Bir de, bizim burada Turkuaz Cafe var. İşletmecisi Türkiye’den, ve sürekli Türkiye’ye ait ürünler bulabilirsiniz. Sürekli görüyorum, Türkiye’den gelen grupları oraya götürüyorlar, herkes pek memnun. Pardon, İtalya’ya mı gelmiştiniz, ayran içmeye mi?

Chianti, Toskana bölgesinin ünlü şarabı haliyle. Fakat her Chianti’nin güzel olduğunu, standart Chianti tadını alacağınızı düşünmeyin! Ayrıca, restoranda en fazla bir şişeden fazla içmeyin! Alın marketten şarabınızı, bir Floransalı’nın yapacağı gibi parklara, manzaralara, Boboli Bahçeleri’ne gidin.

Gerçek bir İtalyan gibi içecekseniz alın şarabınızı Boboli Bahçeleri'ne gidin! Resim: @meruwe_san (Instagram)
Gerçek bir İtalyan gibi içecekseniz alın şarabınızı Boboli Bahçeleri’ne gidin! Resim: @meruwe_san (Instagram)

Piazza delle Murate’ye gidin. Havayı koklayın, gençler ne yapar, ne konserler vardır diye… Oblate’ye gidin, üniversiteden doktoraya kadar insanların Duomo’ya bakarak nasıl keyif ve hararet içinde çalıştığını görün… Mümkünse Arno’nun karşısına akşam geçin, oralarda çok güzel küçük “vineria”lar var. En güzel dondurmaları yiyin; Floransa’ya gelip sushi yemeyin mesela. Bu şehir uluslararası mutfağıyla ünlü değildir, inanın bana, Vietnam mutfağı çok aradım!

Tarihi mekan, ağaçlar, gençler, konserler... ortam bu şekil yani. Resim: @testinix (Instagram)
Piazza delle Murate: tarihi mekan, ağaçlar, gençler, konserler… ortam bu şekil yani. Resim: @testinix (Instagram)

Eğer gerçekten Floransalı gibi bir iki gün geçirecekseniz, acilen bisiklet kiralayın!

Ama lütfen, şu eski şehirden bir çıkın geldiğinizde.

Eski şehir dışında gidilip görülecek yerleri daha detaylı yazacağım.


 

İçi gidenler için BUDAVIVA.COM’dan tavsiye: An itibariyle Floransa turları 379€’dan, İstanbul-Floransa uçak bileti fiyatları da 569TL’den başlıyor-muş.