İstanbul | Köprüden Geçmek ya da Geçmemek

2097

İstanbul’da haftasonu dişarı çıkmak, mekanın bulunduğu semte göre ızdırap da olabilir, keyif de… Her iki yakada da her zevke, keseye ve tercihe göre mekanlar var. Kokteyller, doğumgünleri, nikah törenleri gibi etkinlikler de. Maalesef İstanbullu’ları seçim yapmakta zorlayan tek şey ızdırap dolu köprü trafiği. Gitmek ya da gitmemek: işte bütün mesele bu!

istanbul2
Fotoğraf: Münir Şahin

Gitmek var, gitmek var

Bu haftasonu 2 aile Beyoğlu’nda özel bir nikah davetine katılmak için aynı sıkıntı ile karşı karşıya kaldık. Kıyafetlerimiz nedeni ile araba seçimi ile yüzleşmemiz gerekliliği hiçbirimizi mutlu etmedi. Dile kolay en az 2 saat hayatımızdan kopacak, üstümüz başımız buruşacak, arabanın içinde ne saç kalacak makyaj ve tabii bir de üstüne stres! Sonunda 2 aile farklı seçimler yaparak bu yazıya ön ayak olduk. Biz vapur ve Tünel seçeneğini tercih ederken diğer aile araba ile geçmeye karar verdi. Bakın neler yaşadık:

meltemsahin-karakoy-vapur
Fotoğraf: İstanbul Vapur İşletmeleri

Sneaker mı, topuklu ayakkabı mı?

Araba seçeneğini aklımızdan çıkartırken ben de kıyafetimde düzenleme yaptım. Elbise yerine pantolon giydim, ayağıma hayatımın vazgeçilmezleri sneakerlarımı geçirdim, çantama da topuklu ayakkabılarımı attım. Saç, makyajı hiç bozmadım. Eşimle saat 17:00’de evden çıktık. Bostancı-Kadıköy dolmuşları dolu geçtiği için taksiye bindik. Caddebostan-Kadıköy İskele arası inanılmaz trafikle tam 30 dakikada ulaşabildik. 17:40 Kadıköy-Karaköy vapuruna bindik ve keyifle çayımızı yudumlayarak 18:00’da Karaköy iskelesine ulaştık. Ne stres ne sinir!

meltemsahin-tunel-funikuler
Foto: İstanbul Ulaşım

Karaköy Yeraltı Geçidi’nden geçerek Tünel’e geldik. Bu arada neden geçit karanlık anlamadık. O kadar hareketli bir geçit neden ışıksız ve güvenliksiz olarak bu şekilde bırakılıyor? Dükkanlar da erken kapanıyor dolayısıyla durum hiç de iyi değil. Umarım sadece elektrik kesintisi gibi bir durumdur. Aksi takdirde orada can ve mal güvenliği kesinlikle olamaz! Tünel’den Beyoğlu’na ulaştığımızda saat 18:10’u gösteriyordu. Daha vakit varken aklıma takılan sneaker takıntıma derman olacak Lastik Pabuç‘a bakmadan oradan geçemezdim. Tünel’in hemen yan sokağında, mutlaka uğrayın.

“Tövbe ettiren trafik” diye bir şey var.

Nikah töreni için mekana 19:00’da geldiğimizde, arkadaşlarımız henüz Altunizade çıkışına bile ulaşamamışlardı. Saat 20:30’da nikah töreninden çok sonra ancak yemeğe ulaşabilen arkadaşlarımız perişan haldeydi. Bir daha araba ile köprüden geçmeye tövbe etmelerine mi üzülsek, akıllılık etmenin huzuru ile eğlenceye mi dalsak bilemedik.

meltemsahin-kopru-trafigi
Fotoğraf: Milliyet

Ama köprü krizi bizleri nasıl engelliyor bunu bir kere daha canlı canlı deneyimledik. Geçirin ayağınıza spor ayakkabıları ve toplu taşıma araçlarını kullanın. İnanın insanlar alışmış, ne saça ne makyaja ne de kıyafete bakmıyorlar, herkes bu durumu anlamış ve alışmış. Başka yolu yok, deneyin hak vereceksiniz!