İstanbul | Çamlık İlkokulu öğrencilerinin atık pet şişelerden yaptıkları dikey bahçe ilham veriyor

2308

Çocuklara doğayı sevdirmek ve gerçek değişim yaratmalarına imkan vermek aslında o kadar kolay ki! Pendik’teki Çamlık İlkokulu öğrencileri (ve tabii ki de hocaları) bütün okullara ilham olabilecek projeleriyle gurur duymalılar.

Geçtiğimiz yıl internette çok paylaşılmıştı Vietnam’ın sürdürülebilir anaokulu. Dong Nai’de bir ayakkabı fabrikasının yakınında kurulan, öğrencilerinin de çoğunlukla bu fabrikada çalışan işçilerin çocuklarının olduğu bu okul, doğadan uzaklaşan yaşam tarzına bir alternatif olarak çok düşük bir bütçeyle kurulmuş. Amacı, öğrencilerin kendi meyve ve sebzelerini nasıl yetiştirebileceklerini öğrenmek.

Vietnam'da $1.9M'a kurulan okulun çatısındaki bahçede meyve ve sebze yetiştiriliyor.
Vietnam’da $1.9M’a kurulan okulun çatısındaki bahçede öğrenciler tarımla uğraşıyor, oynuyor ve öğreniyor.

Gelelim Türkiye’ye: Başka Bir Okul Mümkün gibi katılımcı, doğaya saygılı alternatif hareketler bir elin parmaklarını geçmiyor. Şahsen ben, sokakta gördüğüm her okulun bahçesi olup olmadığını bir değerlendiriyorum. Temelde üzülerek gördüğüm şey kocaman asfalt bir bahçe içine (belki) ekilmiş olan zavallı bir iki ağaç.

Ne yapılabilir?

Sınav odaklı eğitim sistemimizde çok düzenli bir bahçe çalışması yapmak her okul için mümkün olmasa da, Pendik’te Çamlık İlkokulu öğrencilerinin yaptığı proje rahatlıkla kopyalanabilir ve her okulun da kolaylıkla uygulayabileceği cinsten.

2015’te Pendik Belediyesi tarafından “2015 yılı Çevreci Okul Sertifikası” alan Çamlık İlkokulu öğrencileri, pet şişeleri saksı olarak kullanmış ve her birine bir sardunya bitkisi ekmişler. (Mükemmel bir tercih, çünkü bildiğiniz gibi sardunya hem dayanıklı, hem de İstanbul’da çok ucuza temin edilebilen çok yıllık bir bitki.) Sonra bu saksıları da okulun genişçe bir duvarına alt alta asarak harika bir yatay bahçe yapmışlar. Astıkları bu “sakız sardunyalar” büyüdükçe aşağı doğru büyüyüp dökülerek bütün duvarı kaplayacaklar.

pendik-camlik-ilkokulu-belediye-yatay-bahce-projesi-surdurulebilir-atik-sise

Çamlık İlkokulu öğrencilerini tebrik ediyor, sayelerinde bu gibi projelerin Türkiye’nin her yerinde yapılmaya başlayacağını ümit ediyoruz!