İstanbul | Mayıs ayında çocuklarınız için düzenlenen 11 şahane etkinlik

2304

Bahar geldi, havalar ısınıyor! Çocuklarınız için düzenlenen etkinlikler, 4 duvarın dışında organize edilmeye başlandı bile. Sizin için Mayıs ayına özel düzenlenen en  ilginç, en keyifli çocuk ve aile etkinliklerini derledik.

İstanbul | Mayıs ayında illa ki gitmek isteyeceğiniz 10 etkinlik için tıklayın.
İstanbul | Mayıs ayında illa ki gitmek isteyeceğiniz 10 etkinlik için tıklayın.

1İstanbul’un Marul Bayramı | 6-7 Mayıs Cuma-Cumartesi

Slow Food Türkiye – Fikir Sahibi Damaklar’ın organize ettiği, Yedikule’nin yağlı marulu onuruna düzenlenen etkinlikler Salt Galata’da ve Yedikule Bostanları’nda gerçekleşiyor. Ailece katılabileceğiniz etkinliklerin tamamı ücretsiz.

Etkinlik sayfası ve program detayları için tıklayın.

İstanbul | Çocuklu ailelerin gidebileceği en eğlenceli mekanlar için tıklayın.
İstanbul | Çocuklu ailelerin gidebileceği en eğlenceli mekanlar için tıklayın.

2Annem için Tasarım | 8 Mayıs Pazar @Borusan Contemporary

Sabah 10:30’da başlayacak olan 7-10 yaş grubu çocuklarına yönelik atölye çalışmasıyla, küçük fayanslar kullanarak hem çocukların hem de yetişkinlerin günlük hayatlarında kullanacağı farklı ürünler tasarlanacak.

Atölye detayları ve biletler için tıklayın.

Borusan Contemporary’nin Mayıs ayında düzenlediği tüm çocuk atölyelerinin programına ulaşmak için tıklayın.

3Hayallerle Dolu Küçük Evler | 14 Mayıs @Rahmi Koç Müzesi

9 – 12 yaş grubuna yönelik düzenlenecek bu çalışmada önce çocuklar “Hayallerle Dolu Küçük Evler” sergisini geziyor, ardından da edindikleri bilgileri yaratıcılıklarıyla birleştirerek kendi hayal ettikleri bebek evini tasarlıyorlar. Etkinlik sabah 11:00’de başlıyor.

Etkinlik detayları ve biletler için tıklayın.

Rahmi Koç Müzesi’nin Mayıs ayında düzenlediği tüm çocuk atölyelerinin programına ulaşmak için tıklayın.

4Niloya Müzikali | 14-15 Mayıs Cumartesi ve Pazar

Çocuğunuz televizyonda izlediği Niloya’yla tanışmak istiyorsa, gösteri Türkiye turnesine çıkmadan önce son kez 14 Mayıs’ta Mall of Istanbul sahnesinde, 15 Mayıs’ta ise Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde Niloya Müzikali’ni izlemeye götürebilirsiniz.

Etkinlik detayları ve biletler için tıklayın.

5Kente Uyanmak Atölyesi | 14-15 ve 21-22 Mayıs Cumartesi ve Pazar

4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali kapsamında Kent ve Çocuk tarafından düzenlenen atölye, 2 saat sürecek. İlk bölümde çocukların İstanbul deneyimleri konuşulup ve bu deneyimler çerçevesinde çocuklarla İstanbul yeniden tasarlanacak. İkinci bölümde ise tasarlanan bu yeni kentte oyunlar oynanmaya ve kurgulanan mekanlar canlandırılacak. 7-11 yaş arası çocukların katılımına açık olan etkinlik 14-15 Mayıs günleri saat 11:00’de Beşiktaş Mustafa Kemal Merkezi’nde ve 21-22 Mayıs günleri saat 10:30’da Antrepo’da ücretsiz olarak gerçekleşecek.

4. Çocuk ve Gençlik Bienali’nin bütün programına ulaşmak için tıklayın.

6Küçük Prens Müzikali | 20 Mayıs Cuma @Mall of Istanbul MOİ Sahne

Sezon artık kapanmak üzere: o halde Türkiye’nin ilk yerli, büyük ve holografik çocuk müzikalini kaçırmamak lazım. Hele bir de konumuz “Küçük Prens”se.

Etkinlik detayları ve biletler için tıklayın.

7Minik Şeflerle Pizza | 21 Mayıs Cumartesi @Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi

Yıllarca hamur yoğurduktan sonra gerçek birşeyler üretmek isteyen her çocuğun bayılacağı bir atölye çalışması. Hem hamur yapmayı, hem de ince hamurla pizza yapmayı öğrenecek, kendi pizzalarını kendileri pişirecekler. 8-12 yaş çocuklarına yönelik düzenlenen atölye, saat 12:00’de başlıyor.

Etkinlik detayları ve biletler için tıklayın.

İstanbul'un en iyi mutfak atölyeleri için tıklayın.
İstanbul | Şehrin en iyi mutfak atölyeleri için tıklayın.

8Caddebostan Su Savaşı Festivali | 22 Mayıs Pazar @Caddebostan Sahili

Bizce de zamanı gelmişti. Su tabancalarınızı ve (çok da küçük olmayan) çocuklarınızı alıp öğlen 12:00’de Caddebostan sahile koşun! Etkinlik ücretsiz olacak ama galiba yanınızda yedek kıyafet getirmek iyi bir fikir olabilir!

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi ve katılım için tıklayın.

9Anne-Çocuk Mutfakta (5-8 Yaş) | 22 Mayıs Pazar @Kitchen Creates

Sabah 11’de çocuklarınızla birlikte mutfağa girip lazanya ve elmalı pişi yapmak ister miydiniz? O halde sizi Bostancı’daki Kitchen Creates’in mutfağına alalım 🙂

Etkinlik detayları ve biletler için tıklayın.

Kitchen Creates’in Mayıs ayında düzenlediği tüm çocuk atölyelerinin programları ise şöyle:

10Atlıtur’da Kahvaltı ve Atla Gezinti | @Sarıyer Atlıtur

Sarıyer Atlıtur’a gidip sabah kahvaltısının ardından atla gezinti yapmak, ailece doğanın içinde bir gün geçirmek harika olmaz mıydı? Çocuklarınız 4 yaşından büyükse hiç düşünmeyin deriz, hazır havalar da ısınmışken.

Daha fazla bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

11Eğlenceli Fikirler Merkezi Atölyeleri | @Istanbul Modern

İstanbul Modern ile Centre Pompidou işbirliğinde düzenlenen atölye çalışması, 17 Haziran’a kadar her haftasonu gerçekleşecek. 3-5 yaş çocuklarının aileleriyle birlikte, 6-10 yaş çocuklarının ise tek başlarına katılabilecekleri atölye çalışması Yeni Zelandalı Sanatçı Peter Robinson’ın çalışmalarında kullandığı konulardan olan “oyun” kavramı etrafında şekilleniyor: çocuklar keçe kullanarak yeni oyunlar yaratmak, kazananı ve kaybedeni olmaksızın oyun oynamak, kural koymak ve hamle yapmak üzerine yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri sanatsal bir oyun alanını deneyimliyor.

Daha fazla bilgi ve İstanbul Modern’deki diğer çocuk atölyeleri için tıklayın.