Norveç’te 2030’dan itibaren benzinli ve dizelli araç kalmayacak.

2007
Okumak için tıklayın: Norveç’te 2030’dan itibaren benzinli ve dizelli araç kalmayacak.

Norveç, trafikte fosil yakıt kullanımını dünyada sıfırlayan ilk ülke olmak istiyor.

Oslo’da iktidarda olan Norveç İşçi Partisi’nden Jan Bohler, “Tıpkı sigara yasaklarında olduğu gibi, daha ne kadar benzinle çalışan arabayla sokaklarda gezebileceğimizle ilgili net bir tavır belirlememiz gerek,” diyor. Böylece hem otomotiv endüstrisinin adapte olabilmesi için zaman yaratmış, hem de havayı kirletmeyen araçlara geçişi sağlamış olacaklarını söylüyor.

thelocal.no‘nun haberine göre Norveçliler, ayda 1200 adet elektrikli araç satın alıyorlar. Bu sayı, ülkedeki toplam araba satışının 10%’una denk geliyor. 2013’teyse üç ay üst üste Norveç’te en çok satılan araçlar elektrikli araçlardı.

Ulaşım sektörünün yarattığı karbon emisyon miktarını, 2030 yılı itibariyle 1990’ların yarısına düşürmek isteyen Norveç İşçi Partisi, yetmiyormuş gibi elektikli araç satın alacaklara 9000€’ya kadar vergi indirimi yapmayı ve araç şarj istasyonlarını da ücretsiz kullandırmayı planlıyor.

Temiz enerjili bu yeni ulaşım planın 2017’de meclisten geçmesi bekleniyor.

Okumak için tıklayın: Bruges | Tarihi bir şehre yer altından bira taşıyacak 3.2km’lik boru hattı nasıl döşenir?
Okumak için tıklayın: Bruges | Tarihi bir şehre yer altından bira taşıyacak 3.2km’lik boru hattı nasıl döşenir?

Sırada İsveç var

2050 yılında tamamen karbon dioksit salınımını tamamen sıfırlamak isteyen İsveç’se, elektrik üretiminin sadece 3%’ünü fosil yakıtlardan üretiyor. İsveç Çevre Bakanı Åsa Romson, kısa süre önce hava kirliliği ve karbon emisyonlarını azaltabilmek için içten yanmalı motorların yasaklanması gerektiği üzerine bir açıklama yapmıştı.