Paris’in en meşhur meydanları yaya ve bisiklet dostu oluyor

1902
Place de la Republique. Kaynak: parisexpat2012.files.wordpress.com

2013’te Place de la Republique’in yayalara ve bisikletlere uygun hale getirilmesi o kadar başarılı oldu ki, Paris şimdi 7 meydanını daha yaya ve doğa dostu yapmak üzere çalışmalara başladı. 

Değişim, 2013’te Place de la Republique’le başladı. Yoğun araba trafiğinin olduğu bir meydandan yayaların rahatlıkla yürüdüğü, banklarda oturabildiği, bisiklet trafiğine uygun, ağaçlarla dolu bir meydana dönüştü. Bu dönüşüm, “Parizyenler” arasında o kadar popüler oldu ki 7 meydanın daha aynı şekilde halka açılmasına karar verdiler.

Place de le Republique'in yenilenmeden öncesi (solda), sonrası (sağda). Kaynak: parisexpat2012.wordpress.com
Place de le Republique’in yenilenmeden öncesi (solda), sonrası (sağda). Kaynak: parisexpat2012.wordpress.com
Resim: @a_parisian_on_the_ride (instagram)
Dönüşümden sonra Place de la Republique’in görünümü. Resim: @a_parisian_on_the_ride (instagram)

Her yeni meydanın tasarımında yayalara toplam alanın 50%’sinin ayrılabileceği şekilde yapılacak olan düzenleme, araç trafiğinin de azaltmayı amaçlıyor. Sırada Place de La Bastille var. Place de la Madeleine’e ise yeni bir pazar kurulması planlanıyor.

Place de la Madeleine’in yenilenme planı. Kaynak: fastcoexist.com

Gerçek zamanlı verilerle çeşitli senaryolar denenecek

Bazı alanların düzenlemesi ise tamamen gerçek zamanlı ölçümlerle alınacak verilerle yapılacak. Örneğin Place de la Nation’da halihazırda bir yeşil alan bulunuyor ama aynı zamanda oradan sekiz şeritlik bir trafik akıyor: Placemeter adında bir ölçüm aracıyla halka açık alanların ne şekilde ve ne miktarda kullanıldığı ölçülerek, meydanın en doğru nasıl tasarlanacağını anlayabilmek için farklı senaryolar denenecek. Örneğin bir noktada sokaklardan biri bir ay kapatıldığında ne oluyor, bisiklet yolları genişletilirse ya da banklar ve oturma alanları yer değiştirirse sonuçları ne olur – tetkik edilecek. Meydanın resmi olarak düzenlenmesi ise 2017’de başlayacak.

Bu da Placemeter'la düzenlenecek olan Place de la Nation'un planı. Kaynak: fastcoexist.com
Bu da Placemeter’la düzenlenecek olan Place de la Nation’un planı. Kaynak: paris.fr

Arabalar meydanlardan tamamen kaybolmayacak. “Bu plazalar şu anda devasa araç yığınlarıyla dolu. Gürültü ve hava kirliliğini de beraberinde getiriyorlar. Halbuki nefes alabileceğimiz açık alanlar haline gelebilirler,” diyor Placemeter‘den Martin Lagache.

Keşke bütün meydanlar bu şekilde yaya ve bisiklet dostu olacak şekilde yeniden düzenlense.

Yeniden düzenlenecek olan 7 meydan ise aşağıdaki gibi:

  • Place de la Bastille
  • Place des Fetes
  • Place Gambetta
  • Place d’Italie
  • Place de la Madeleine
  • Place de la Nation
  • Place du Pantheon

 

Kaynaklar: