Addis Ababa’ya giden herkesin mutlaka yaşaması gereken 12 deneyim

4215
Photo: ethiopiavoyage.com

Addis Ababa, Etiyopya’nın başkenti. Amharikçe anlamı: Yeni Çiçek. Burası gerçekten de doğası ve iklimiyle cennetten bir parça. Tabii bu cennetin elması da yılanı da eksik değil. (O konuya başka bir yazıda ayrıca değineceğim) 7 yıldır Addis Ababa’da yaşayan biri olarak geldiğinizde kaçırmamanız gerekenleri ise şöyle sıralayabilirim:

Daha fazlası: Bangkok’a giden herkesin mutlaka yaşaması gereken 10 deneyim.

2Renkli folklör danslarına katılın.

İster turistlere özel, ister yerlilerin gittiği bir “Habesha Bet”e gidip muhteşem çeşitlilikteki Etiyopya danslarına bizzat katılabilirsiniz. Yod Abyssinia biraz daha turistiktir, Fendika‘ya ise daha çok lokaller gider.

3Yerel tatları denemeyi ihmal etmeyin.

Etiyopyalıların eti işleyiş şekilleri oldukça ilginç. Özellikle “gomen besega” (pazıda et), “kitfo lebleb” (dana tartar) ve “tegabino” (yağlı nohut ezmesi) unutulmaz tatlar. Yanına da bir brille (cam şişe) tej (bal likörü) oldu mu artık bir habeşasınız! Yerel Etiyopya mutfağını deneyimlemeniz için Kategna Restaurant‘a gidebilirsiniz.

4Çiğ et deneyin.

Mideniz kaldıracaksa kesinlikle çiğ etçi Yilma’da çiğ et yiyin, lokal arake (evet boğma rakı) ile kafayı çekin.

5Netsa Art Village’a gidin.

Ülkenin gelişen yüzünü ve sıradışı sanatını görebileceğiniz Netsa Art Village’ı ziyaret edin, kurucusu Tamrat’a da benden selam söyleyin 😉

6Etiyopya Milli Müzesi’ni gezin.

Milli müzedeki Lucy ablamızı ziyaret edin. Kendisi dünyanın şimdiye kadar bulunan en eski hominidi.

7Jolly Bar’a gidin.

https://www.instagram.com/p/5y3njwxYFD/

Afrika gece hayatının kralı Jolly Bar’da bir gece kaçırılmaz bir fırsat. Dikkat! Damsız girilmez!

8Buraların kafa yapıcı bitkisi “çat”ı deneyin.

Kafein ile tütün çiğnemek arası bir etkisi olan geleneksel “çat” yapraklarına İngilizce “khat,” Arapça’da da “gat” diyorlar. Tadı biraz acı, o yüzden bazıları şekerle veya sakızla birlikte çiğnemeyi tercih ediyor. Sokaktan ya da Olympia semtindeki VIC’s isimli yerden demetler halinde satın alabilirsiniz. Sonra da bir elinizde nargile, bir elinizde kahve muhabbetinize bakın. Not: Bol su için, sıkı giyinin.

9Dünyanın en büyük açık hava pazarı Merkato’yu görün.

View this post on Instagram

Africa's largest market

A post shared by Adam Reineck (@areineck) on

Çok güzel bir yer beklemeyin ama burada yok yok maşallah! Yankesicilere karşı dikkatli olun ama…

10Ato Basket’te hediyelik eşya alışverişi yapın.

Eh, illa ki hediyelik birşeyler alacaksınız zaten: Başkasını dinlemeyin, gidin Old Airport semtindeki Ato Basket’e. En otantik en orijinal hediyelikleri en makul fiyata alın. Merkato’da da hediyelikler var ama orası çok büyük ve neyi nereden alacağınızı bilmeniz gerek.

11Tomoca’da kahve için.

View this post on Instagram

Ethiopian coffee is THAT good. #tomoca #coffee

A post shared by tnzalk (@tamarnaomiz) on

Etiyopya, kahvenin doğduğu topraklar. Tomoca da buraların en eski cafesi. Gelmişken buralara has kahve çekirdeklerini de denemek lazım. Yirgacheffe en iyisi olsa da, bulmak zor olabilir. Ama Sidama’yı mutlaka bulup deneyebilirsiniz. Şanslıysanız karşınıza “kahve töreni” izleyebileceğiniz bir fırsat çıkabilir.

12Eski şehir Piassa’da yürüyün.

Şehrin havasını koklamak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri Piassa semti. Ülkenin en eski oteli Taitu Hotel 1881’de yapılmış. Çok eski bazı pastane ve restaurantla şehrin kuyumcular caddesi de burada bulunuyor.