Astana’ya giden herkesin mutlaka yaşaması gereken 13 deneyim

2401

Astana: azmin ve başarının sembolü Orta Asya kenti. Geçmişini reddetmeden, kaynaklarını kullanarak boşluktan doğmuş ve bugün itibariyle de bölgenin yıldızı olmuştur. Disiplinli çalışmak ve para kazanmak isteyenler için biçilmiş kaftan ama kışları çok ama çok soğuk!

1Ali Baba’da şaşlık yiyin.

Farhi ismiyle de bilinen restaurant, 1999 yılında açılmış. Astana’nın ilk Kazak restaurantı. Füzyon lezzetler de bulunuyor. Gitmişken “beşparmak” ve “piroşke” gibi yerel tatları da deneyebilirsiniz. Zaten Türk damak tadına oldukça yakın bir yemek kültürleri var, yabancılık çekmezsiniz.

2Barış Piramidi’ne gidin.

Astana Barış ve Uyum Sarayı’nın içinde 18 dinin mabetlerinin yanı sıra opera, konferans salonları, müze ve üniversite de bulunuyor.

4Nehir kenarında yürüyüşe çıkın.

Hava güzelse bisikletle de turlayabilirsiniz.

5Kış vakti donmuş nehirde acilan havuza atlayin, şişme yastıklarla nehirde kayın ya de en iyisi jet-ski’ye binin.

Bu soğukta eğlence böyle.

View this post on Instagram

#Есіл

A post shared by @ mazhitov.bek on

6Yerel pazarları gezin.

Evrezya veya Zelyony gibi yerel pazarlarda hem çok ilginç ürünler oluyor, hem de şehrin yerel yaşamını farklı bir açıdan gözlemliyorsunuz. Pazarlık yapmayı unutmayın 😉

8Gece dışarı çıkmak isterseniz Za Za ve Fusion isimli mekanlar oldukça şık.

Za Za Club ve Fusion Restaurant dışında benim gitmeyi sevdiğim “Irish Pub”lardan O’hara ve Gentry Pub‘ı da deneyebilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BEgz7lsrg_9/

9Hızınızı alamazsanız burada spor barlar da çok popüler.

Burada ilginç bir İngiliz Premier Ligi ve dünya futbolu merakı var. Fairplay, Killfish veya Goalkeeper gibi mekanlarda ucuz bira ve futbol keyfini bir arada yaşayabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BIdIoHfgECL/

10Han Çadırı’nda alışverişe çıkın.

Burası, dünyanın en büyük çadırı. Ve de deli gibi büyük bir AVM. Ama aynı zamanda eğlence merkezi. Anlayacağınız: yok yok!

11Sky Beach Club’da Maldivlerden gelen kumlarda serinleyin.

Han Çadırı’nın en üst katında. Üstelik su kaydırakları da var. Çocuklar için mükemmel!

https://www.instagram.com/p/m49dwcxyfK/

12Kazakistan Milli Müzesi’ni gezin.

Kazakistan Milli Müzesi’nde, tarih öncesinden bugüne Kazakların geleneksel yaşam biçimlerine dair sergilenen pek çok eseri görebilirsiniz. Vaktiniz varsa şehirdeki diğer müzeleri de gezebilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BIkmYJBhcRt/

13Kımız için.

Marketlerde bile bulabileceğiniz kısrak sütünden yapılma geleneksel içkide 1 – 2.5% arası alkol bulunuyor. Şanslıysanız şehirdeki dondurmacılarda kımız aromalı dondurma bile bulabilirsiniz!