Beverly Hills | Sürücüsüz Otobüslerle Toplu Taşımanın Kitabı Yeniden mi Yazılıyor?

1549
Kaynak: fastcoexist.com

Güney Kaliforniya’nın pek çok şehri gibi Beverly Hills’te de toplu taşıma kullanmak başka çareniz yoksa başvurduğunuz bir ulaşım şekli. Gerçi bu çok yakında değişecek gibi duruyor. Sürücüsüz arabalardan önce piyasaya çıkacak gibi görünen sürücüsüz otobüslerle toplu taşımanın kitabı yeniden yazılabilir.

Mevzunun başlangıç noktası şu: önümüzdeki 10 yıl içinde Beverly Hill’te iki yeni metro durağı açılacak. Fakat bu duraklara ulaşım -toplu taşıma şehirde pek sevilmediğinden- çok da kolay olmayacak. Ayrıca özel arabalarıyla durağa kadar gelenlerin arabalarını park edebilecekleri bir alan da yok.

Durakta beklemek yok, ayağınıza kadar geliyor

Bu yüzden, son zamanlarda İsviçre’de Sion şehrinde de denenen bir çözüm düşünülmüş. Sürücüsüz araçlar, talep üzerine (aynı Uber gibi bir uygulamayla) yolcuların ayağına kadar geliyor. Otobüslerin belirgin bir rotası yok, o sırada araçta bulunan ve aracı çağıran yolcuların rotalarına uygun olarak durağa gideceği en kısa ve hızlı yolu kendi belirliyor. Üstelik ücreti de diğer toplu taşıma araçlarından daha fazla olmayacak, böylece şehirde halihazırda toplu taşımayı kullanan herkese erişebilmeyi hedefliyorlar. Araçların kullanıcıların ayağına gelmesi ise yaşlı ve engelliler için ayrıca bir avantaj.

İsviçre'de kullanılan sürücüsüz araç. Kaynak: fastcoexist.com
İsviçre’de kullanılan sürücüsüz araç. Kaynak: fastcoexist.com

Trafikte gezen araç sayısı azalacak

Beverly Hills’in Belediye Başkanı John Mirisch, toplu taşımanın şehirde “ikinci sınıf bir ulaşım yöntemi” olarak görüldüğünü ve teknoloji kullanarak şehirde yaşayanların toplu taşımaya bakış açısını değiştirmek istediklerini söylüyor. Hatta bu şekilde trafikte gezen özel araç sayısını azaltabileceklerini düşünüyor. “Ulaşım yönetimi oldukça zahmetli bir iş. Sürücüsüz araçların kullanımıyla masrafları kısabilirsiniz. Sehirdeki herkesin toplu taşımayı, en etkili ve en kolay ulaşım aracı olarak tercih etmesini sağlayabilmeyi “ulaşımın demokratikleşmesi” olarak görüyorum,” diyor.

Yeni sistem 2026’ya kadar oturtulacak

Mirisch, sürücüsüz araç teknolojisinin ne kadar hızlı geliştiğini düşünerek 2026’da yeni metro durakları açılmadan önce sistemin oturabileceğini belirtiyor. Böylece sadece Kaliforniya’da değil, tüm dünyada örnek alınabilecek bir yeni bir toplu taşıma düzeninin adımları atılıyor.

Kaynaklar: fastcoexist.com, fastcoexist.com.