Bruges | Tarihi bir şehre yer altından bira taşıyacak 3.2km’lik boru hattı nasıl döşenir?

2726
Okumak için tıklayın: Bruges | Tarihi bir şehre yer altından bira taşıyacak 3.2km’lik boru hattı nasıl döşenir?

Belçika’nın, kanallarıyla ve mimarisiyle ünlü tarihi Bruges kentinde bir birahanenin sahibi bundan 5 yıl önce bir çılgın projenin peşine düştü. Sonuç: 4 milyon Euro değerindeki yeraltı bira boru hattının inşaatı birkaç hafta içinde tamamlanacak. Ve hayır, Bruges’lüler bira hattını evlerinde bira içmek için kullanamayacak!

Herşey 2010’da Bruges’un merkezindeki ödüllü de Halve Maan (Yarım Ay) birahanesinin sahibi Xavier Vanneste’nin bir sabah uyanıp yere boru hattı döşeyen işçileri görmesiyle başlıyor:

150 yıllık birahanenin 6. kuşak sahibi olan Vanneste’nin sorunu, şehir merkezinden 3.2km uzaklıkta bulunan üretim tesisinden kamyonla bira taşımanın hem zahmetli, hem de maliyetli olması. Keza, Bruges (okunuşu: Brüj) şehri Ortaçağ’dan bugüne kalan tarihi mimarisi ve su kanallarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan özel bir şehir ve daracık arnavut kaldırımı sokaklardan zorlukla geçen kamyonlar ciddi bir trafik engeli.

Bruges tarihi merkezinden bir kare. Resim: deviantart.com
Bruges tarihi merkezinden bir kare. Resim: deviantart.com

Topluluk fonlamasıyla €300.000’lık likit yaratılıyor

Başta “şaka gibi” başlayan ve kimsenin yapılabileceğini düşünmediği proje, iki yıl içinde topluluk fonlaması aşamasına geçiyor: ödenen paraya göre farklı ödüllerin verildiği fonlama sisteminde altın üyelik €7500 değerinde.

Karşılığındaysa, yatırımcı hayatının sonuna kadar her gün 1 şişe (325ml) Brugse Zot birası ve 18 adet isme özel de Halve Maan bardağı alıyor. €800 değerindeki gümüş üyelik yatırımı yapanlar, her yıl 24 şişelik bir kasa Brugse Zot birası ve boru hattının açılışına davet alıyorlar. €220 değerindeki bronz üyelik ise, üyelerini hayatlarının sonuna kadar yılda 1 şişe birayla ödüllendiriyor. Bu şekilde kurguladığı 3 üyelik programıyla de Halve Maan, toplam €4M değerindeki boru hattı projesi için geçtiğimiz yıl (2015) içinde €300,000’luk bir likit akışı yaratmayı başarıyor.

Ödüllü de Halve Maan birahanesinin içi. Kaynak: bloomberg.com
Ödüllü de Halve Maan birahanesinin içi. Resim: bloomberg.com

İşin komik tarafı, topluluk fonlamasına gösterilen ilgi, bir televizyon programının şaka yollu olarak bu inşaatı duyurması ve insanları evlerine bira hattı çekebileceklerine ikna etmesiyle bir anda patlıyor.

Kaçak hat çekmek imkansız

İşin gerçeği, borular yerin 6 ila 100 metre altından geçiyor ve “polietilen” isimli, çelikten daha sağlam bir maddeden üretiliyor. Yani, yasadışı yollardan kendine “bira hattı” çekmek teknik olarak mümkün değil 🙂 Proje tamamlandığında, 3.2km uzaklıktaki üretim tesisinde üretilen bira, saatte 19km hızla 5700 litre taşıma kapasiteli borularla de Halve Maan‘a ulaştırılabilecek. Türkçesi: tesiste üretilen bira, 10-15dk içinde birahanede olacak.

Bira boru hattı inşaatından bir kare. Resim: wsj.net
Bira boru hattı inşaatından bir kare. Resim: wsj.net

Belediye başkanı da destekliyor

Geçtiğimiz yıl 6.6M turistin ziyaret ettiği Bruges’de tarihi merkezdeki trafik sorununa çözümler üretebilmek şehrin en önemli meselelerinden biri. Bruges belediye başkanı Renaat Landuyt, boru hattının önemli bir atılım olduğunu vurguluyor ve çikolata dahil farklı mallar için alternatif nakliye yöntemleri öneren herkese kapılarının açık olduğunu söylüyor. Ve birkaç hafta içinde tamamlanacak olan bira hattı sayesinde her yıl 500 bira kamyonunun sokaklarda gezmesi engellenecek.

3.2km uzunluğundaki bira hattının haritası.
3.2km uzunluğundaki bira hattının haritası. Resim: dailymail.co.uk

Avrupa’da ilk değil

Bira boru hattı fikri, son derece orijinal olsa da, aslında ilk kez Bruges’de uygulanmıyor: Batı Almanya’da Gelsenkirchen şehrindeki Veltins birahanesinden, 5km uzaklıkta bir futbol stadyumuna çekilmiş bir hat bulunuyor. Avrupa’daki bazı spor arenalarındaysa yerin üstünden giden boru hatları var. WSJ, Rander’s Danimarka’da da, bazı barlara bira taşıyan bir hat bulunduğunu, her yıl Münih’te düzenlenen OktoberFest’te de çadırlara biraların borularla taşındığını hatırlatıyor.

Kaynaklar: wsj.com, dailymail.co.ukvinepair.com, uk.businessinsider.com, bloomberg.com.