Cannes | Festivalden kamera arkası notları: 11 gün boyunca neler konuşuldu?

2096
Festivalin bitiminden bir gün sonra, alan toplanırken.

11 Mayıs Çarşamba günü açılış töreni ile başlayan 69. Cannes Film Festivali’ni bu yıl 4. kez tam 11 gün boyunca AFP (Fransız Haber Ajansı) için yerinden takip ettim. Festival alanında en çok konuşulanları ise sizler için yazdım:

gaza-kirmizi-hali-film-festivali-sinema-2016
Daha fazlası: Cannes’daki gibi değilse de, bu yıl da kırmızı halılar Gaza Film Festivali için serildi.

1Catherine Deneuve’ün Laurent Lafitte’le öpüşmesi

Woody Allen’in ‘Cafe Society’ filmiyle açılışı yapılan Cannes Film Festivali’nin en çok konuşulan olayı, dünyanın en güzel kadınlarından biri olarak gösterilen Fransız aktris Catherine Deneuve’ün, açılış töreninin sunuculuğunu üstlenen aktör Laurent Lafitte’ı dudaklarından öpmesiydi tartışmasız.

2Julia Roberts’ın çıplak ayakları ve geleneksel kıyafetli “Peşmerge” gösterimi

Festival alanında smokin, topuklu ayakkabı ve elbise zorunluluğu bulunan Cannes’a damgasını vuran bir diğer olay da ABD’li aktris Julia Roberts’ın kırmızı halıda topuklu ayakkabı tabusunu yıkarak, çıplak ayakla yürümesiydi.

13281736_10156824347390161_389115432_nHatta bu yüzden, fransız yönetmen Bernard Henri Levi tarafından çekilen Peşmerge adlı belgesel filmin gösterimine peşmerge komutanlarından Sirwan Barzani, Şeyh Cafer Mustafa, Kürt sanatçı Helly Luv ve Ezidi Kürt parlamenteri Viyan Daxil’inde bulunduğu 15 kişilik Kürt heyetinin geleneksel Kürt kıyafetleri ile katılması festivalin en şaşırtıcı ve en çok konuşulan olaylarından biri oldu.

3VIP olmayan davetlilerin kapılarda kalması

Bu sene Cannes’da VIP olmak özellikle önemliydi. Kırmızı halı sonrasındaki etkinliklerde yer almak isteyen bir çok oyuncu kapıda VIP engeline takıldı. Geçen yıllara göre daha az kişiye davetiye dağıtılan özel gecelere kapıda ismi yazmayan kimse alınmadı.

https://www.instagram.com/p/BFo8eN0otvD/

Ödül alan ”Personal Shopper” filminin oyuncularının kapıda kaldığı Chopard’ın Cannes Film Festivali’ne özel yaptığı Wild Party’ye Kendall Jenner, Adriana Lima, Kate Moss gibi çok özel davetliler ancak katılabildi.

Davetiyelerin sınırlı olduğu bir diğer gala da amfAR Galası’ydı. Alessandra Ambrosio, Karlie Kloss, Heidi Klum, Ana Beatriz Barros, Jourdan Dunn gibi ünlü isimlerin katıldığı amfAR Galası’na starların giydiği derin yırtmaçlar damgasını vurdu.

Davetlerin 11 gün boyunca ardı arkasının gelmediği Cannes’da, gösterilen ”The Last Face” filminin başrol oyuncularından Adele Exarchopoulos ”Madame Monsieur” isimli gece klübünde ki özel geceye katılabilmek için, kendisini George Clooney ‘nin davet ettiğini iddia etse bile davetliler listesinde ismi yazmadığı için içeri girmeyi başaramayan ünlülerdendi.

4Bollywood yapımcılarını kovalayan Hollywood starları

Kendall Jenner bir Bollywood yönetmeninin yanından ayrılırken.

Cannes’da tüm kapılar Bollywood starlarına ve yapımcılarına açık. Herkesin girmekte zorlandığı bütün davetlerde Bollywood yapımcılarının her birinde en az 7 kişilik davetiye vardı! (Bu arada belirtmemde fayda var: davetiyeler genelde tek veya 2 kişilik) Bunun nedeni kuşkusuz dünyada yıllık en çok film üretilen yerin Hindistan’ olması ve onların dünyanın en büyük ikinci stüdyosuna da sahip olması.

https://www.instagram.com/p/BFX6AYLotvT/

Hollywood’un neredeyse bütün imkânlarına sahip olan Bollywood, dev sinema endüstrisiyle Hollywood’’un çoktan önüne geçmiş durumda. Cannes Film Festivali’nde, Hollywood starlarının tek tek Bollywood film yapımcılarıyla görüşmeye çalışması da bunun en büyük nedeni olsa gerek.

5Mas ve Bertoche sergileri

Festival boyunca Cannes sokaklarında heykeltraş Richard Mas‘ın eserleri sergilendi.

https://www.instagram.com/p/BFhPNPGItqx/

Carlton Hotel’de sergilenen Remi Bertoche tabloları da büyük beğeni topladı.

https://www.instagram.com/p/BFmq-VfIth6/

6Ve: 3.14 Cannes

Bu yılki festivale ise 3.14 Cannes isimli kulüp damgasını vurdu. 3.14 Cannes, 11 gece boyunca kapısında kuyruklar oluşturan tek mekan oldu. İşte size kameraların alınmadığı kulübün içinden kısacık çok özel bir video: