Cannes’daki gibi değilse de, bu yıl da kırmızı halılar Gaza Film Festivali için serildi

1913

İlki 2014 yılında  kalan yıkıntıların ortasına kırmızı halı serilerek düzenlenen Gaza Kırmızı Halı Film Festivali, 2. kez kapılarını açtı. Festivalin bu yılki sloganı: “Nefes Almak İstiyoruz”

Sinema dünyasının gözleri tam da Cannes Film Festivali’nin üzerindeyken, Perşembe günü  Filistin’de bu yıl ikincisi düzenlenen Kırmızı Halı Film Festivali’nin 40 metrelik kırmızı halısı sıradan seyirciler için açıldı. 4 gün boyunca festivalde, çoğu kısa film ve belgesel olan toplam 70 film gösterilecek.

Daha fazlası: Festivalden kamera arkası notları: 11 gün boyunca neler konuşuldu?

Kaynak: nytimes.com
Kaynak: nytimes.com

Festivalin ilk filmi “İdol,” bir Hamas askerinin müziğe karşı olması sebebiyle seçmelere internet üzerinden katılmak zorunda kalan genç bir müzisyenin hikayesi: film “Arab Idol” birincisi Filistinli Muhammed Assaf’ın gerçek hayatından esinlenilmiş.

Odakta insan hakları

“Geçen yıl dünyaya ölmek istemediğimizi, yaşamı sevdiğimizi ve savaşın getirdiği bütün yıkımlara rağmen Gaza’da sinemaya gidebilecek bir alan yaratabileceğimizi göstermek istemiştik,” diyor Khalil Al-Muzayan, festivalin organizatörlerinden olan bir yönetmen.

Muzayen izleyicilere sinemayla ilgil konuşuyor. Kaynak: aljazeera.com
Muzayen izleyicilere sinemayla ilgil konuşuyor. Kaynak: aljazeera.com

Bir diğer organizatör, Saud Aburamdan ise bu yılki sloganımız Arapça “Badna Nitnafas” yani “nefes almak istiyoruz, havayı içimize çekmek istiyoruz, özgürlüğü içimize çekmek istiyoruz,” diyor.

Seyirci kadınlı-erkekli olunca Hamas yetkilileri, film boyunca ışıkları açık bıraktırmış. Kaynak: nytimes.com
Seyirci kadınlı-erkekli olunca, Hamas yetkilileri sinema salonundaki ışıkları açık bırakmış. Kaynak: nytimes.com

Geçtiğimiz yıl festival, Gaza’nın savaş dolayısıyla yıkıma uğramış bir bölgesinde 40 metrelik kırmızı halı serilerek açık havada düzenlenmişti.

Yabancı yönetmenlerden de gösterimler yapacak olan bu yılki festival ise bir kültür merkezinde gerçekleşiyor. Gaza’nın son sinema binası 1987’den beri kapalı.

Kaynaklar: aljazeera.com, nytimes.comnews.xinhuanet.com, aljazeera.com