İstanbul | 15 Fotoğrafla 1924istanbul adıyla yeniden açılan Beyoğlu Rejans’ı tanıyın

4156

İstanbul’un en eski lokantası Rejans, 2011’de mal sahibi ile yaşanan anlaşmazlık yüzünden kapanmak zorunda kalmıştı hatırlarsanız. Bu yılın başındaysa 1924İstanbul adıyla yeniden açıldı. Yeni sahipleri, 360Istanbul markasıyla çok yakinen tanıdığımız Mike Norman ve Anton Sasha Khan. Biz de size 1924 Rejans’ın yeni halini en iyi nasıl anlatabileceğimizi düşünerek mekanı fotoğraflarla tanıtmaya giriştik:

1Mekanın tarihi dokusu, aslına dokunulmadan korunmuş. Atmosfer nefis!

Ortam hafif loş. Müzik nostaljik. Haftasonları gelirseniz canlı olarak arp veya akordeon dinleyebilirsiniz.

2Masalar, sandalyeler, hatta servis takımları bile eski görünümünden taviz verilmeden orijinaline en uygun haliyle yenilenmiş.

Örneğin avizelerden biri orijinalse, diğeri de aslına uygun olarak yeni yaptırılmış. Servis takımlarının birbirini tutmaması dikkatinizi çekti mi? Yanlışlıkla değil, bilerek ve isteyerek böyle.

3Restaurant’a girer girmez hemen sağda göreceğiniz Atatürk’ün masası, Kulüp rakısıyla, leblebisiyle hazır ve nazır bir şekilde sonsuza kadar rezerve edilmiş.

Koca bir alkış alalım mı? 😉

4Restoranın saati bile 9’u 5 geçeye ayarlanmış.

5Burası bildiğiniz gibi Rus-Doğu Avrupa restoranı. Vitrindeki Fabergé yumurtaları’na dikkat!

Duvarlarda ve vitrinlerde daha çok antika ve eski obje bulacaksınız. Saatlerce inceleyebilirsiniz gerçekten. Merak etmeyin kimse garipsemez 🙂

6Rejans’ı Rejans yapan şeylerden biri de kendi yaptıkları votkaları.

En meşhur olanı limonlu votka olsa da, çileklisinden somonlusuna kadar farklı infüzyonlarla yaptıkları votkalarını denemeniz lazım!

7Aperatif olarak aynı gün içinde yapılmış Rus turşusunun yanında sade ve somonlu tereyağı gelecek.

Baksanıza nasıl eriyor – işte gerçek tereyağı! Yanında da fırından yeni çıkmış Rus ekmeği. Ama yavaş gidin, çünkü yemekler sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.

8Votka – havyar yapalım mı tatlı qıs?

Votkanın yanında havyar arayanlardansanız havyarlı somonlu krebi tavsiye ederim. Arkadaki başlangıçlardan da solda duran Gürcü usulü çerkez tavuğuyla arkada gördüğünüz ıspanak pkhali sizi şaşırtacak kadar güzel.

9Ara sıcaklardan Rus mantısı “pelmeni” çeşitlerini deneyin.

Bizimkisi yengeçliydi.

10Ana yemek seçiminize de yardımcı olabiliriz. Patates akıtmalı tavuk kievsky mi alırdınız?

Hemen söyleyelim: piliçten değil kemikli tavuk göğüs etinden yapılıyor. Altında duran mücverse ef-sa-ne!

12Belki de klasik bir dana strogonoff tercih edersiniz.

Sonuna kadar arkanızdayız.

13Tatlı olarak külahına kadar özel yapım “Ooooops pancar dondurma”yı deneyebilirsiniz.

Sunumun küçük bir çocuk dondurmasını düşürmüş gibi olmasına dikkat edilmiş.

14Ya da çikolata “fabergé.” Kusura bakmayın, bu tatlıyı size fotoğrafla anlatmamızın imkanı yok.

O yüzden videosunu çektik.

15Yemeğin ardından bir dijestif almak isterseniz şahane bir barmen-mixolog olan Cenk Bey’in elinden çıkma bir kokteyl ısmarlamayı düşünün.

Resimde gördüğünüz Gezenti Anne, Cenk Bey’in hazırladığı kokteylin tütsülenmiş biberiyelerini iyice kokladı, sonra içti ve afiyet oldu 🙂 Tavsiye ederiz!

BONUS: Bu gördüğünüz menüyü (ve daha fazlasını) 8 Mayıs Pazar’a denk gelen Anneler Günü’nde ailece deneyimleyebilirsiniz.

1924 Rejans‘ta Anneler Günü için hazırlanan özel öğle menüsünün ücreti kişi başı sadece 100TL olacak. Daha fazla detay için şuraya da tıklayabilirsiniz. Ama en önemlisi: rezervasyon yaptırmayı unutmayın!