İstanbul’da hoverboard ile nereye kadar? Uçan kaykay HOVBO’yu denedik

2565

Havaların ısınmasıyla birlikte her türlü scooter, kaykay ve bu yılın çılgınlığı “hoverboardlar” her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Peki “hoverboard”la gerçekten şehirde gezebilir misiniz? Bu soruyu cevaplamak için uçan kaykay HOVBO’yu 2 gün boyunca denedik.

Aşağıda bir süre devam ettiğim günlük bloglarımdan iki tanesini göreceksiniz. İlk videonun ilk iki dakikasında HOVBO‘yla nasıl tanıştığımızı ve izlenimlerimizi, ikinci videonun neredeyse tamamında ise bir gün boyunca Bağdat Caddesi ve Caddebostan Sahil Yolu’nda @denizdeninciler ve @jayjay21‘le birlikte HOVBO‘yla yaptığımız (ve de yapamadığımız türlü şebeklikleri) görüntüleyebilirsiniz.

Ama önce benim notlarım:

Hafif değil!

Bir kere HOVBO 13.5 kg. Bunun sebebi 120kg’a kadar ağırlık kaldırabiliyor olması. Öyle sırtınıza çantaya atıp oradan oraya götürebileceğiniz bir ürün değil. Arabadan indirip direk binebileceğiniz bir yerlerde kullanmanız gerekiyor. Daha önemlisi: 1.5 saat şarjla 20km gidiyor. Yani kısa bir süre hızla şarj ettikten sonra neredeyse bütün gün üzerinde gezebilirsiniz.

Öğrenme süresi: 5dk.

HOVBO‘yu elinizle tutunacak yerinizin olmadığı bir Ginger olarak düşünebilirsiniz. Tıpkı snowboard veya kayak yapar gibi, çok hafif öne ağırlık verince öne, yana ağırlık verince yana gidiyor. Yaklaşık 5dk içinde öğrenebiliyorsunuz. Ama uzmanlaşmanız için biraz daha süre vermeniz gerekiyor. 30º açıya kadar tümsek çıkabiliyor, nerelerde nasıl gezdiğimizi aşağıdaki videoda daha net görebilirsiniz.

Son tahlilde: HOVBO çok eğlenceli ama…

İstanbul sokaklarında rahatlıkla kullanıp işe, okula gidebileceğiniz bir ulaşım aracı değil. Sebebi HOVBO‘dan çok İstanbul sokaklarındaki tümsek ve çukurlar, bazı zamanlar yürümeyi bile imkansız kılan kaldırımlar. En ufak bir tümsekte bile elinizle tutunabileceğiniz bir yer olmadığı için yere çakılma ihtimaliniz var. Daha da önemlisi, yer yer HOVBO‘yu elinize alıp ilerlemeniz gerekebilir. Kaldırımlarda gezen motorsikletleri ve insan kalabalıklarını saymıyorum bile.

Ama eğlence için alacaksanız, kullanacak da düz ve geniş alanlar yaratabiliyorsanız – hiç durmayın! Bana inanmıyorsanız @jayjay21’in de HOVBO değerlendirmesine bir bakmanızı da ayrıca tavsiye ederim.

Daha fazla bilgi ve satın almak için tıklayın.