Moskova | 1 Mayıs’ın güneşli geçmesini garantilemek için $1.3M harcandı

2092

Rusya’nın en büyük milli bayramlarından biri olan “Bahar ve Emek Günü” için şehir bütçesinden çıkan yaklaşık 86 milyon Ruble ($1.3 milyon) ile 1 Mayıs’ta şehrin güneşli olması garantilendi.

The Moscow Times’ın haberine göre teknoloji kullanarak şehrin üstündeki bulutları dağıtma işi tek bir üstlenici firmaya verildi. Cumartesi günü (dün) bulutları dağıtması için 85,941 milyon Rublelik bir kontrata imza atan firmanın ödemesi, şehrin bütçesinden yapılacak.

Son yıllarda çok popülerleşti

Bulut dağıtma teknolojisi Rusya’da Sovyet döneminden beri kullanılan bir uygulama. Rusya’da milli bayramlarda bulut dağıtma uygulaması ise son birkaç yıldır popülerlik kazandı, 2015’ten beri ise bu işe ayrılan bütçe ciddi oranda arttı: Geçen yıl da 9 Mayıs’ta kutlanan Zafer Bayramı ile birlikte toplam 4 tatil günü için $6.5 milyon harcanmıştı. Hatta bu uygulama Rusya’da o kadar çok talep görüyor ki, saati $6000’a düğün dününüzde veya arzu ettiğiniz özel bir etkinliğinizde günün güneşli geçmesini sağlayan firmalar bulunuyor.

Uçaktan salınan kimyasallarla gerçekleşiyor

Bulutları dağıtma işlemi, “cloud seeding” yani “bulut tohumlama” adı verilen bir işlemle gerçekleşiyor. Etkinlik öncesinde, uçaklarla havaya granüler karbondioksit, sıvı nitrojen veya gümüş iyodür, kuru buz gibi kimyasallar salınıyor. Böylece bulutlar, bulundukları yerde ya hemen yağmura dönüşüyor ya da yeterli nem yoksa dağılıyorlar. Diğer bir deyişle Moskova’da bulutlar dağılırken, şehrin yakınlarındaki yerleşim bölgelerinde ciddi yağışlar meydana geliyor.

Kaynak: dailymail.co.uk
Kaynak: dailymail.co.uk

Uygulamanın Moskova’da tüm kış sürdürülmesi de düşünülmüş

BBC’nin haberine göre ekolojistlerin gözünde bu uygulama, salınan kimyasalların bulutlar üzerindeki etkisi kısa süreli olduğu için çevre adına ciddi bir tehdit oluşturmuyor. Yine de Moskova Belediye Başkanı Yuri Luzhkov kışın kar temizleme çalışmalarından $10 milyon kar edebilmek için bu işlemin kışın sürekli uygulanabileceğini önerdiğinde şehir yetkilileri buna karşı çıkmış.

Boris Yeltsin’in eski ekoloji danışmanı Alexei Yablokov’a göre bunun çok önemli sebepleri var: Herşeyden önce Moskova üzerinde kar olmaması, şehrin dışındaki yaşam alanlarında sel tehlikesine bağlı ciddi sorunlar çıkarabilirdi: çatıların yıkılması ve köprülerin çökmesi gibi. Şehirde kar yağmaması don karşısında ağaç köklerinin korumasız kalması bitki örtüsünün ciddi anlamda zarar görmesiyle sonuçlanabilirdi. Karın havayı temizleme etkisi olduğunu belirten Yablokov’a göre şehrin havasının yeterince temizlenememesi her yıl onlarca ve hatta yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanabilirdi.

Kaynaklar: themoscowtimes.com, lonelyplanet.com, calvertjournal.comthemoscowtimes.com, bbc.co.uk, dailymail.co.uk