Sakuraların çiçek açışı, tam şu sıra dünyanın her yerinde festivallerle kutlanıyor

2025
Resim: @zinmarthu (Instagram)

Türkiye’de de sakuralara çok benzeyen kiraz çiçekleri aynı dönem açsa da, bizde böyle kutlamalar yapılmadığı için duymamış olabilirsiniz. Sakuralar kuzey yarımkürede Mart sonu itibariyle açmaya başladığında, onlarca şehirde kutlanan festivallerle her yıl milyonlarca kişi parklara hücum ediyor.

Mart sonu açmaya başladıklarında resmi olarak Japonya’ya bahar geliyor. Ömürleri sadece 10 gün. Hatta meteorojinin önemli bir görevi de sakuraların ne zaman açacağını tahmin etmek. Gerçekten “kiraz” ağacı sayılmazlar, Türkçe ve İngilizce’de onlara yaygın olarak “kiraz çiçeği” dense de.

Kiraz çiçekleri vesilesiyle hayatın “geçici güzelliğini” kutluyorlar

Japonların, çiçeklerin geçici güzelliğini izlemek üzerine bir gelenekleri var. “Mono no aware” yani “şeylere duyulan empati” olarak tercüme edebileceğimiz bu anlayış, varlıkların geçiciliğini hatırlamak ve anı kutlamaya dayalı.

Mart sonu sakuralar açmaya başladığında aileleri ve dostlarıyla birlikte “sakuraları izlemeye” gidiyorlar. Ve her yıl sadece 10 – 15 günlük bir dönemde yüzbinlerce insan parklara akın edip piknik yapıyor. Bu çok ciddiye aldıkları geleneklerinin ismi ise: “hanami.”

Kağıt fenerlerle ağaçları süslüyor ve geceleri de ışıklarla aydınlatıyorlar. Çünkü sakuralar karanlıkta, hatta yağmurda bile inanılmaz gözüküyor!

2015’te toplam 18 Japon şehri “hanami” etkinlikleriyle 19.73 milyon denizötesi turist çekiyor. Tokyo’da kutlamalar o kadar kalabalık olabiliyor ki, hanami düzenleyen işyerleri yer bulabilmek için çalışanlarını parka etkinlikten birkaç saat önce yer tutmaya gönderiyor.

https://www.instagram.com/p/BE2v9GSOpoZ/

Hanami Tayvan, Kore, Filipinler ve Çin’de de kutlanıyor. Aşağıdaki resim örneğin, Seoul’deki Yeouido Bahar Çiçekleri festivali’nden.

https://www.instagram.com/p/BEJVBpMEcIj/

Amerika ve Avrupa’da da kutlanıyor

Sadece Uzak Doğu’da değil, dünyanın pek çok şehrinde de sakuraların açmasını kutlamak için parklarda festivaller düzenleniyor. Örneğin, 1912 yılında Japonların hediye ettiği 3000’den fazla sakura ağacının çiçek açmasını milli bir festivale dönüştüren Washington’a da aynı yıl 1,5 milyon turist gelmiş.

Georgia eyaletindeki Macon şehrinde ise tam 300,000 sakura ağacı var. Kendini “Dünya Sakura Başkenti” ilan eden Macon’da da her yıl “Uluslararası Sakura Festivali” düzenleniyor.

Mayıs’ta ise Brooklyn Botanik bahçelerinde “Yıllık Sakura Matsuri Kiraz Çiçekleri Festivali” ve Philadelphia’da ve Newark gibi başka şehirlerde kutlanan “Kiraz Çiçekleri Festivalleri” düzenleniyor.

Aşağıda gördüğünüz resim New York’taki Brooklyn Botanik Bahçeleri’nde çekilmiş:

Amerika’nın yanısıra Kanada’da ve Avrupa’da Danimarka, Finlandiya ve İtalya’da kiraz çiçeklerinin çiçek açışını kutlamak üzere parklarda toplanılıyor ve çeşitli etkinlikler organize ediliyor. Aşağıdaki video Kopenhag’daki “Sakura Festivali”nden.

Ya Türkiye’de?

Türkiye’de de “kiraz çiçekleri” var, keza dünyada kiraz üretiminde üst sıralarda yer alıyoruz. Japon sakuraları gibi değilse de, biraz daha beyaza çalan çiçekler yine aşağı yukarı 10 gün kadar yaşıyor. Henüz ülkemizde kiraz çiçeklerinin geçici güzelliğini izlemek üzere düzenlenen “hanami” tarzı etkinlikler yoksa da, şuraya tıklayarak kiraz çiçeklerinin en çok hangi şehirlerde ve ne zamanlarda açtığını öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki resimse Kahramanmaraş yakınlarındaki Çığşar Yaylası’ndan:

Kaynaklar: wikipedia.com, wikipedia.com, washington.org, upworthy.com, hurriyet.com