Yaşlılar için oyun parkı mı? Mükemmel fikir!

3527
Kopenhag, Danimarka'da bir parkta özel ekipmanlarla eğlenen yaşlılar. Resim: theguardian.com

Yoksa siz parka sadece çocuklar gider diye mi düşünüyordunuz? İspanya’dan dünyaya yayılan yeni bir trend var: yaşı ilerlemiş vatandaşlara yönelik özel parklar!

Çocuk parklarında anneanneleri, babaanneleri ve hatta dedeleri görmeye alışkınız. Kimi zaman torunlarıyla, kimi zaman da tek başlarına gelip bir bankta oturuyorlar. Biraz daha dinçlerse salıncakta sallanıp, ufak bir yürüyüşle evlerine dönüyorlar.

Resim: datuswards.com
Aile büyükleri genelde çocuklar oynarken parkta oturuyor veya onların yanında bekliyorlar. Resim: datuswards.com

Peki oyun sadece çocuklar için mi olmalı? Yaşı ilerlediği için fiziksel gücünü yavaş yavaş yitirmeye, eş ve dostlarını kaybetmeye başlayan aile üyelerimizin de sosyalleşebileceği parklar yapılamaz mı?

Yaşlanan nüfusa ayak uyduran şehir planları

İspanya’da nüfusun giderek artan oranda yaşlanıyor olması, bu soruları da birlikte getirmiş olmalı ki, ülkenin yaşlı nüfusunu daha aktif ve sosyal kılabilmek için ülkenin çeşitli yerlerinde 600’ün üstünde “yaşlılara özel park” yapılmış. Yalnızca Barcelona’da 300 park var. Derken bu trend Asya ve Avrupa’ya sıçramış ve en son Amerika’nın çeşitli şehirlerinde 50’nin üstünde yaşlı parkı inşa etmek üzere bir çalışma başlamış.

Oyun parkları üreten Fin firması Lappset, yaşlılara uygun düzenekler de üretiyor. Resim: blooloop.com
Oyun parkları üreten Fin firması Lappset, yaşlılara uygun düzenekler de üretiyor. Resim: blooloop.com

Yetişkinlere yönelik parklar zaten Türkiye dahil dünyanın pek çok yerinde bulunuyor. Bu parklarda her yaştan yetişkinin kullanabileceği egzersiz aletleri de bulunuyor. Fakat bizim bahsettiğimi parklar, yalnızca yaşlı nüfusa yönelik.

İlerleyen yaşın getirdiği sorunlar düşünülerek tasarlanmış

İlerleyen yaşla birlikte insan bedeninin kaybetmeye başladığı fiziksel yetenekler özellikle düşünülerek hazırlanan oyun alanları, yaşı ilerlemiş vatandaşların sadece daha genç kalmasını sağlamıyor. Aynı zamanda onları evden çıkartarak sosyalleşebilecekleri özel bir alan yaratma vazifesi de görüyor. Burada mahalleden arkadaşlarıyla da görüşüp, yeni insanlarla da tanışabiliyorlar.

Teksas'ta 2014 yılında açılan bir ileri yaş parkı. Resim: mysanantonio.com
Teksas’ta 2014 yılında açılan bir ileri yaş parkı. Resim: mysanantonio.com

Üstelik parkların yaşlılara özel yapılmış olması, çocukların burada oynayamayacağı anlamına gelmiyor. Birkaç nesilden aile üyeleri bu parklarda beraber keyifli vakit geçirebiliyorlar. Böylece yaşlılığın getirdiği stress, yalnızlık ve sağlık gibi sorunları aynı anda hafifletmek kolaylaşıyor.

Londra'da bulunan Hyde Park'taki ileri yaş oyun alanı. Resim: royalparks.org.uk
Londra’da bulunan Hyde Park’taki ileri yaş oyun alanı. Resim: royalparks.org.uk

Aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz Francesca, 84 yaşında. “Evde kalmak çok sıkıcı. Aklınıza hiç iyi şeyler gelmiyor. Hiç bir işe yaramadığınızı düşünüyorsunuz. Ya neden birilerinin sizi ziyarete gelmediğini. Evde kalırsanız üzülmezsiniz ama bir iki yıl içinde çok da fazla hareket edemez hale gelirsiniz. Halbuki dışarı çıkarsanız kendinizi daha iyi hissedersiniz,” diyor.

Kaynaklar: humana.com, pri.org, huffingtonpost.com, upworthy.com, theguardian.com, mysanantonio.comblooloop.com