Bologna | Mutlaka uğramanız gereken 5 dondurmacı

3452
Resim: @kristeonly (instagram)

Her ne kadar damak tadıyla meşhur kent Bologna namını makarnalarıyla salmış olsa da, bir Vedat Milör iddasında olamasam da iddia ediyorum: İtalya’nın en güzel dondurmaları ya da İtalyan adıyla, gelatoları bu şehirde.

Öyle ki; 2012’de gelatonun tarihi, kültürü ve teknolojisine adanmış bir müzesi açılmakla kalmamış, (Gelato Museum Carpigiani) bir de tutkunlarını mesleğe dönüştürmek isteyen gelato-severler için Carpigiani Gelato University kurulmuş.

Elbette gelato da kahve ya da pizza gibi, damak zevkine göre farklılık gösterebiliyor. Şahsen aşağıdaki zanaatkar dondurmacıların en iyisinin hangisi olduğu, benim o günkü açlık durumuma hatta ruh halime göre değişebiliyor 🙂  Ancak fıstıklı yani pistacchio’nun bir gelateria için test niteliğinde bir tat olduğunu, ve olması gerektiği gibi çok şekerli değil, ama tuzlu tadını da koruması gerektiğini öğrendiğimden beri, adeta bir gurme edasıyla, aşağıdaki tüm gelateria’larda fıstıklısından başlayarak çoğu tatları denemiş biri olarak, yolunuz bu yaz sıcaklarında Bologna’ya düşerse, en az bir tanesinde, afiyetle tatmanızı diliyorum.

1La Sorbetteria Castiglione, Via Castiglione 44d/e

https://www.instagram.com/p/BG9qQ4RgOvj/

Hemen hemen tüm dondurmalarında şeker ve glukoz kullanımını meyve şekeri (fruktoz) ve gıda lifleriyle değiştirmiş olan bu dondurmacının en sevdiğim yanı dondurmalarındaki yaratıcı tatlar.

Mekan hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

2Cremeria Funivia, Piazza Cavour

https://www.instagram.com/p/BECHXZNOSxq/

Tamamen doğal malzemelerle üretilen ve neredeyse tüm dondurma isimlerinin Bologna ile özdeşleştiği ve her daim uzun bir kuyruk beklediğiniz ama her seferinde beklediğinize değen bir dondurmacı. Özellikle yoğun kremalı dondurmaları sevmiyorsanız, kıvamı tam size göre!

Mekan hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

3Cremeria Santo Stefano, Via Santo Stefano 70

Şehrin dokusu ve turunculuğuna kapılmış halde Via Santo Stefano’da yürüyorken tam da hayalgücünüzün yaratmasını beklediğiniz bu şirin mi şirin, ‘antika’ değerindeki tipik Bolonez dükkanına rastlıyorsunuz. Hem ambiyansı hem dondurmaları tatmaya değer!

Mekan hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

4Il Gelatauro, Via San Vitale 98

“Bu ilkokul çocukları okuldan çıktıklarında dondurma yemek için buraya geliyorlarsa bir bildikleri olmalı” diyerek keşfettiğim, Bologna’daki ilk gözağrım dondurmacım. Dondurma dışında tatlılarının da olduğu samimi bir Sicilya pastanesi.

Mekan hakkında detaylı bilgi için tıklayın.