Bilboa | Mavi Şarap geliyor!

2988

Kırmızı şarap kırmızı etle, beyaz şerap beyaz etle, rose de keyiften tüketilir diye öğreniyorduk. Tam üzümleri çözdük ki mavisi çıkmış bu şarapların! İspanya’da Bilboa merkezli “Gïk” firması mavi şarap ürettiğini duyurdu.

budaviva-yasam-icecek-sarap-ispanya-gik-logo-liveKendilerini şarapla en ufak ilgileri olmayan bir avuç genç girişimci olarak tanıtan Gïk firmasında tasarımcılar, yazılımcılar, sanatçılar ve müzisyenler bulunuyor. Olmayan tek şey iş adamı veya kadını diye de özellikle vurguluyorlar.

Geleneksel şarapların dışında %11.5 alkol seviyesi ve üzümlerden bağımsız olarak sadece keyif ve eğlence için üretilen bu mavi şarabın satış fiyatı 8€. Neden mavi şarap diye soranlara da cevapları hazır: Neden olmasın?

budaviva-yasam-icecek-sarap-ispanya-gik-13Bir çok kırmızı ve beyaz üzümün karışımından üretilen şarabın üzümleri de İspanya genelindeki bir çok bağdan elde ediliyormuş. Bağ seçimlerinde de en önemli husus farklılığa açık üzümler olması ve çevreye duyarlı olmaları. Saklama koşulları ise geleneksel şaraplarla aynı: 13 derecedeki ışık almayan bir dolap ideal, ama herhangi bir buzdolabı da olabilir.

Firma bu şarabın ayrıca hangi yemeklerle de uyumlu olduğunu araştırmış: Suşi, guacamale soslu nacho, carbonara makarna, füme somon ve en önemlisi cacıki sos, yani bildiğimiz komşumuz Yunanistan’ın su koymadan yaptığı cacığımız. Sizi bilmem, ama ben bu şarabı bulursam cacıkla denerim 🙂

budaviva-yasam-icecek-sarap-ispanya-gik-5Doğadaki renk verme mantığının derinlerine inen ekip tatlandırıcı veya ilave şeker kullanmadan bu renge ulaşmayı başarmış. Son iki yıllarını Basque Üniversitesi’yle ortak çalışarak geçiren ekip, istedikleri renk ve kıvama ulaşmış ve artık satışa hazırlanıyorlar.

Tadımcılar da bu şarabı denemişler. Suratlarındaki ifade paha biçilemez.
Tadımcılar da bu şarabı denemişler. Suratlarındaki ifade paha biçilemez.
Kırmızı, Beyaz ve Mavi
Kırmızı, Beyaz ve Mavi