Missouri | Route 66’ya solar paneller döşeniyor!

2300

Bundan iki sene önce Indiegogo’da gördüğüm bir proje beni çok heyecanlandırmıştı. Güneş panellerinden yol yapmayı amaçlamış bir çift (Scott ve Julie Brusaw) ilk denemelerini sunarak hedefledikleri desteğe ulaşmışlardı. Sonunda da Amerikan Ulaştırma Departmanı tarafından da desteklenen proje ilk meyvesini vermek üzere 🙂

Solar Roadways

Solar Roadways (kabaca “Güneş Işını Karayolları”) adında bir şirket kuran çift güneş ışınlarından elektrik üreten güneş panelleri kullanarak asfaltın yerini tutacak bir sistem geliştirdiler. Kendinden LED aydınlatması da olan bu sistem sayesinde asfalt yollar hem elektrik üretecekler hem de yol boyası sorununu ortadan kaldıracaklar.

Ufak altıgen yapılardan oluşan bu panellerin her birinde bir çip bulunuyor. Bu sayede hem birbirleriyle iletişim halinde kalıyorlar hem de tek bir merkezden kontrol edilebiliyorlar. Geleneksel asfaltın yerine bakımı ve değiştirmesi çok basit olan bu paneller sayesinde yollar:

  • Daha düzgün,
  • Daha net,
  • Daha dayanıklı olacaklar.
  • Ayrıca kışın karları da eritecekler!

Sadece asfalt değil; kaldırımlar, otoparklar, park ve oyun alanlarındaki zeminler de bu değişimin bir parçası olacak. Brusaw çifti tüm Amerika’da asfaltın bu malzeme ile değişmesi karbon salınımını %75 azaltabilecek iddiasında bulundular.

Route 66

Bu yol adı aslında bizdeki D-100 karayolu karşılığı olan bir terim, ancak bu yola özelliğini veren tarihidir. Bir çok isimle anılan bu yolun özelliği Amerikan karayolu sisteminin temeli olmasıdır. 1926 yılında yapılan yola ertesi sene meşhur Route 66 ve US 66 tabelaları asılmıştır.

Chicago’dan başlayıp Santa Monica’ya kadar uzanan Route 66 yaklaşık 4000km’dir ve 7 eyaleti birbirine bağlar. Amerika’da doğu ve batıyı birleştiren ilk karayolu olması onu bir çok şarkıya, filme ve televizyon programına konu yapmıştır.

budaviva-hayat-yasam-amerika-route-us-66-solar-roadways
Amerika’yı enine kesen meşhur Route 66

İlk Deneme

İşte geçmişin en ünlü yolu ile geleceğin teknolojisi pek yakında buluşacak. Missouri eyaletinde bulunan Route 66’nın bir kısmı Solar Roadways sayesinde asfaltla vedalaşacak. Bu yılın sonuna doğru faliyete geçmesi beklenen yol için bir çok test de gerçek dünyada yapılmış olacak.

LED şerit çizgileri nasıl gözükecek. yol tutuşu nasıl olacak, gerçekten bu yol sıcakta soğuk, soğuk havada sıcak kalarak tutuşu kolaylaştıracak mı? En önemlisi de ürettiği elektrik eyaletin tüketimine ne kadar katkıda bulunacak? Bunların hepsi bir kaç ay içinde netleşecek, ama başarılı olması durumunda dünyaya gerçekten çağ atlatabilecek bir teknoloji olduğu kesin.